Ratni zločini u Lori još se istražuju

Ministar vanjskih i europskih poslova izjavio je da su sva događanja u Lori procesuirana, no iz Županijskog državnog odvjetništva u Splitu potvrdili su da istraga u slučaju crnogorskih ratnih zarobljenika još traje.

Autorica: Matea Grgin


TVRDNJA:

»Sve oko događanja u zatvoru u Lori je procesuirano i presuđeno, [te je u domeni pravosudnog postupanja, što niti je moguće, niti potrebno komentirati.]«

Izvorna objava: Vijesti.me

Ocjena:


 

Ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman 17. ožujka je kazao da je »sve oko događanja u zatvoru u Lori procesuirano i presuđeno te je u domeni pravosudnog postupanja«. Grlić Radman je ovo izjavio u intervjuu obavljenom elektroničkim putem za podgorički dnevnik Vijesti kao odgovor na pitanje »što je Hrvatska spremna učiniti da se rasvijetli slučaj splitskog logora Lora«.

Crnogorski portal i ministar Grlić Radman u navedenom razgovoru referiraju se na Vojno-istražni centar Lora u Splitu koji je devedesetih godina funkcionirao kao vojni zatvor. Hrvatski sudovi utvrdili su da su se tamo 1992. godine odvijali ratni zločini nad civilima i ratnim zarobljenicima.

Hrvatsko pravosuđe od 2001. godine vodilo je i procesuiralo postupke za ratne zločine u splitskoj vojnoj istražnoj jedinici Lora, poznate kao Lora 1 i Lora 2, dok se Lora 3 odnosi na događanja koja su još u fazi izvida. Optužnica za Loru 1 podignuta je 2002. godine i odnosila se na zločine osam pripadnika 72. bojne Vojne policije protiv civila.

Lora 2 obuhvaćala je pet osoba optuženih za zločine nad ratnim zarobljenicima, a optužnica je podignuta 2008. godine. Postupci su se odužili zbog spajanja optužnica, ponovljenih suđenja i bijega optuženika.

Centar Documenta, koji se bavi suočavanjem s prošlošću te je sustavno pratio suđenja za ratne zločine, na svom je Facebook profilu 17. ožujka objavio priopćenje u kojem tvrdi da je izjava ministra Grlića Radmana netočna i upozorava na »zakašnjeli postupak stradanja crnogorskih ratnih zarobljenika usprkos postojanju svjedočenja«.

Iz Documente se referiraju na slučaj »Lora 3« za koji je Županijsko državno odvjetništvo u Splitu još 2011. godine objavilo kako su »zatražili kriminalističko istraživanje zbog sumnji na na smrtno stradavanje grupe zarobljenika-pripadnika tzv. nikšićko-šavničke grupe, koji su dovedeni u vojni zatvor u Lori gdje su bili zlostavljani«.

U svom priopćenju iz Documente su rekli kako Županijsko državno odvjetništvo u Splitu istražuje stradanja 14 pripadnika tzv. nikšićko-šavničke grupe koji su 1992. godine zarobljeni na hercegovačkom ratištu i dovedeni u vojno-istražni centar Lora u Splitu. O zarobljavanju i zlostavljanju te skupine vojnika 2022. godine snimljen je film Zlo proljeće koji je dostavljen hrvatskim tužiteljima.

Preživjeli crnogorski zarobljenik iz Lore, Veselin Bojović, svjedočio je o mučenju i ubojstvima drugih ratnih zarobljenika u spomenutom filmu i u intervjuu za portal Vijesti.me, a u veljači ove godine, slijedom zahtjeva Županijskog državnog odvjetništva u Splitu, dobio je priliku podijeliti svoja saznanja sa Specijalnim državnim tužiteljstvom u Podgorici, čime se slučaj pomaknuo s mrtve točke nakon više godina, naveli su iz Documente.

Iz Županijskog državnog odvjetništva u Splitu za redakciju Raskrinkavanja.hr potvrdili su da se u slučaju Lora 3, odnosno »stradavanja pripadnika rezervnog sastava JNA, državljana Crne Gore, odnosno nikšićko-šavničke grupe« provode izvidi koji su prema odredbama Zakona o kaznenom postupku tajni.

Ministru Grliću Radmanu poslan je zahtjev za očitovanje o ovom pitanju, a odgovor ćemo objaviti naknadno ako stigne.


Zaključak

Ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman 17. ožujka je ustvrdio da »logor (Lora) nije postojao«, te da je »sve oko događanja u zatvoru u Lori procesuirano i presuđeno te je u domeni pravosudnog postupanja«.

Prema podacima Vrhovnog suda i Državnog odvjetništva u Splitu, dvije optužnice podignute u vezi zločina u Vojno-istražnom centru Lora su procesuirane, no Županijsko državno odvjetništvo u Splitu potvrdilo je da se u slučaju Lora 3 još provode izvidi.

Prema metodologiji Raskrinkavanja.hr, izjava ministra Grlića Radmana je netočna.


Netočno

Objava za koju smo neovisnom provjerom činjenica utvrdili da je neistinita. Oznaku koristimo za tvrdnje za koje se ne može pouzdano dokazati da je autor namjerno širio krivu informaciju, ali je jasno da se ne radi o slučajnoj pogrešci.

Ocjene koje dajemo provjerenim tvrdnjama nalaze se u našoj metodologiji.


 

Projekt Raskrinkavanje.hr podržava Europski fond za medije i informacije, kojim upravlja Zaklada Calouste Gulbenkian.

Isključivu odgovornost za bilo koji sadržaj koji podupire Europski fond za medije i informiranje snose autori i on ne mora nužno odražavati stajališta EMIF-a i partnera Fonda, Zaklade Calouste Gulbenkian i Europskog sveučilišnog instituta.