Ljudi


 

Redakcija

 
 
Foto: Oliver Abraham

Foto: Oliver Abraham

glavna urednica

Anuška Delić


Danas kada se suočavamo s erozijom demokratskih normi i načela, istraživačko novinarstvo posljednji je branik protiv svih vrsta totalitarizma.

 

Istraživačkim novinarstvom počela se baviti 2006. godine radeći kao novinarka Dela, s kojim se razišla krajem ožujka 2018. godine. U istraživačkom i podatkovnom novinarstvu stekla je brojna iskustva i specijalistička znanja, koja dalje usavršuje i kao osnivačica Oštra u Ljubljani.

Godinu 2015. provela je po sudnicama jer ju je zbog navodnog objavljivanja povjerljivih informacija u člancima o neonacistima u redovima SDS-a progonila Slovenska obavještajno-sigurnosna agencija. Prijetila joj je trogodišnja zatvorska kazna, ali je na kraju oslobođena svih optužbi.

Iste je godine osnovala projekt Eurozastupnici, u okviru kojeg su novinari, koji predstavljaju svih 28 članica Europske unije, od Europskog parlamenta zahtijevali informacije o potrošnji profesionalnih dodataka eurozastupnika.

Kao regionalna urednica radi za OCCRP, novinarsku organizaciju koja otkriva organizirani kriminal i korupciju. Članica je Međunarodnog konzorcija istraživačkih novinara (ICIJ) i mreže novinara koji stoje iza projekta Forbidden Stories. Kao članica međunarodnih istraživačkih projekta poput Panama Papers, Paradise Papers, FinCEN Files i The Laundromats ona je sudobitnica brojnih nagrada, uključujući Pulitzerovu.

Za svoj rad zajedno s kolegama primila je nagradu websi u kategoriji medija i nagradu čuvar za iznimna postignuća, koju dodjeljuje Društvo novinara Slovenije. Zbog njezina rada na projektu Eurozastupnici europski internetski medij Politico Europe uvrstio ju je na šesto mjesto među 28 najutjecajnijih Europljana u 2018. godini.

Njezino srce, po majci slovensko, a po ocu hrvatsko, podijeljeno je, stoga će i Oštro stajati na raskršću obje države.

 
 

zamjenica urednice, novinarka

Mašenjka Bačić


Istraživačko novinarstvo alat je za otkrivanje društvenih nepravdi, a ponekad i njihovog ispravljanja.Taj alat oštri naš pogled na svijet i omogućuje da ga bolje razumijemo.

 

Mašenjka Bačić diplomirana je sociologinja koja se bavi novinarstvom od 2007. godine. Surađivala je s komercijalnim, neprofitnim i javnim medijima u Hrvatskoj i inozemstvu – Slobodna Dalmacija, H-Alter, Pogledaj.to, Lupiga, Bilten, HR3, Novosti. Bila je jedna od pokretačica lokalnog portala STav iz Splita. 2016. godine bila je stipendistica Balkan Fellowship for Journalistic Excellence te je osvojila drugu nagradu za priču o otežanom pristupu pobačaju u Hrvatskoj.

Koautorica je knjige Gazda: Početak o privatizaciji u Hrvatskoj nakon raspada Jugoslavije. Sudjelovala je u globalnoj istrazi Pandora Papers.

Tekstovi su joj objavljivani na Balkan Insight, Euronewsu i The Guardianu.

 
 
 

novinarka

Ana Čelar


Istraživačko novinarstvo nije samo puko izvještavanje; ono prodire kroz inertne strukture društva, potiče na odgovornost nositelje moći te budi svijest o važnosti promjena.

 

Ana Čelar je magistra politologije koja se novinarstvom počela baviti volonterski, 2017. godine na portalu posvećenom glazbi i umjetnosti. Aktivno piše od 2021. godine, a iskustvo je stekla radeći u informativnoj redakciji RTL-ovog portala gdje je objavljivala autorske tekstove i istraživala raznovrsne teme. Oštru se pridružila u lipnju 2023. godine.

 
 
 

novinarka

Ema Grgić


Istraživačko novinarstvo je ustrajno traganje za pričama koje se nalaze u skrivenim kutovima društva. Ono njihovim akterima ne dopušta uljuljkivanje, a široj javnosti drži oči otvorenima.

 

Ema Grgić apsolventica je antropologije i etnologije. Od 2019. godine objavljuje radove u studentskim časopisima te je dvije godine radila kao urednica jednoga od njih. Redakciji Oštra pridružila se u ožujku 2024. godine.

 
 
 
 
 

novinarka

 

Matea Grgin

 


U svijetu u kojemu je sve teže razaznati dobro prodanu priču od stvarnosti, a pojedinac ima sve manje vremena da se sam time bavi, smatram da su nam pouzdani istraživački novinari potrebniji no ikada.

 

Matea Grgin apsolventica je novinarstva na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu. U struci je zaposlena od treće godine preddiplomskog studija kada paralelno počinje s radom u web redakciji Večernjeg lista i na Radio Studentu kao jedna od voditeljica emisije „A gdje su kitovi?“. Ekološku emisiju na Studentu vodi i danas, a redakciju VL-a zamijenila je Oštrovom u listopadu 2024. godine. Autorske tekstove povremeno objavljuje i na portalu Scena.hr.

 
 
 
 
 

novinarka

 

Nives Đerek

 


Istraživačko novinarstvo odnosi se na izvještavanje o temama od ključnog značaja za javnost, zasnovano na temeljitom istraživanju i novinarskoj inicijativi. Ono podrazumijeva postavljanje pitanja na koja se često ne usuđujemo tražiti odgovore, otvarajući prostor za kritičko promišljanje i formiranje vlastitog stava.

 

Studentica diplomskog studija Novinarstva na Fakultetu političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu, preddiplomski studij završila je na Sveučilištu u Mostaru. Iskustvo na radiju, koje je započela u srednjoj školi, potaknulo je njezin interes za novinarstvo.


 

Članice vijeća ustanove

Oštro podržavaju iznimni pojedinci i pojednike iz različitih područja novinarstva i medija.

 
Miranda+Patrucić.jpg
 

Miranda Patrucić


Istraživačko novinarstvo jedna je od rijetkih stvari koje još uvijek uzrokuju pozitivne promjene u svijetu.

Sarajka Miranda Patrucić istraživačka je novinarka i regionalna urednica OCCRP-a, koji se fokusira na središnju Aziju, Balkan i Kavkaz. Dobitnica je nagrade Knight za međunarodno novinarstvo, nagrade Global Shining Light, nagrade Tom Renner organizacije IRE, nagrade Daniel Pearl i Europske novinarske nagrade. U svijetu novinarstva vrlo je popularna kao predavačica u području istraživanja i otkrivanja korupcije, pranja novca i praćenja novca. Članica je Međunarodnog konzorcija istraživačkih novinara (ICIJ) i mreže novinara koji stoje iza projekta Forbidden Stories.

jelena-Square-768x768.jpg
 

Jelena Ćosić


Sve je više centara za istraživačko novinarstvo, ali sve je više i kriminala i korupcije. Ulažite u nove centre i kolege, jer time dobivaju i struka i građani i čitavo društvo.

Jelena Ćosić je ICIJ -ova voditeljica treninga i koordinatorica partnerstva za istočnu Europu. Ona je također istraživačka novinarka te se bavi i podatkovnim novinarstvom, a radila je na ICIJ -ovim Fincen Files, Luanda Leaks i China Cables.

Prije nego što se pridružila ICIJ -u, radila je kao novinarka, regionalna koordinatorica i projektna menadžerica Balkanske istraživačke mreže (BIRN).

Dobitnica je nekoliko nagrada za istraživačko novinarstvo, uključujući Certificate of Excellence, Global Shining Light Award; nagradu EU za istraživačko novinarstvo na Zapadnom Balkanu i u Turskoj; te desetke nagrada tijekom rada s ICIJ -om, nagrada Tom Renner, finalisti za Pulitzerovu nagradu i nominaciju za Nobelovu nagradu za mir.

djurdica-foto copy.jpg
 

Đurđica Klancir


U Hrvatskoj u ovom trenutku ima previše nedodirljivih i zato je iznimno važno da postoje projekti koji pristupaju svima jednako, koji ne zaobilaze "svete" velike oglašivače i najmoćnije političare u državi.

Đurđica Klancir tijekom svoje karijere radila je kao novinarka i urednica u mnogim utjecajnim medijima. Bila je glavna urednica triju značajnih medjskih projekata. Na čelu političkog tjednika Globus bila je od 1997. do 1999.

Glavna urednica i kreatorica medijskog projekta Business.hr postaje 2005., a 2009. prelazi na Tportal gdje je of 2014. do 2016. glavna urednica. Danas je novinarka i komentatorica portala Net.hr.

Članica je Hrvatskog novinarskog društva, bila je predsjednica Novinarskog vijeća časti pri HND-u (2019.-2020.), a sada je članica. Dobitnica je nagrade za novinarku godine 2019. godine. Kao predstavnica HND-a izabrana je za vanjsku članicu saborskog Odbora za informiranje, informatizaciju i medije.