Firehose of Falsehood
Međunarodni projekt Firehose of Falsehood okuplja novinarske timove iz zemalja srednje i istočne Europe s ciljem detaljne istrage dezinformacijskog ekosustava.
Dubinskom analizom podataka i metapodataka koja uključuje različite lokalne kontekste, Firehose of Falsehood otkriva nove veze među dezinformatorima i donosi bolji uvid u to kako se gradi njihova infrastruktura.
Pod krinkom dizanja svijesti o klimatskim promjenama, međunarodni projekt Kreativno društvo aktivno širi dezinformacije i sije paniku o kraju svijeta. Hrvatski ogranak za potrebe propagande izdao je knjigu koju promovira po knjižnicama, a ideologiju šire i radiovalovima.
Od 300 hrvatskih kandidata za Europski parlament, samo ih je 40 na TikToku. Analiza njihovih profila pokazala je da najviše pratitelja imaju Nina Skočak i Ivan Pernar, čije liste nisu osigurale niti jedan mandat.
Alati koji koriste umjetnu inteligenciju sve su dostupniji, pa raste i broj slučajeva njihove zloupotrebe. Deepfake, odnosno umjetno generiran sadržaj, već je postao moćno političko oružje.
Širitelji dezinformacija, osim što su aktivni na Facebooku, jednoj od najpopularnijih društvenih mreža u Hrvatskoj, koriste i alternativne komunikacijske kanale poput Telegrama. Tako izbjegavaju ograničenja zbog kršenja pravila zajednice koja provodi Facebook