Zašto?
Raskrinkavanje.hr nastalo je iz potrebe za provjerom činjenica ponajprije u sferi političkog djelovanja, ali i medijskog izvještavanja. Kao i manjkom analiza dezinformacija u javnom prostoru.
Pogreške, manipulacije, neadekvatna argumentacija, predstavljanje reklamnog sadržaja kao izvornog novinarskog rada, iskrivljavanje informacija te iznošenje poluistina tek su neke od pojava u hrvatskom javnom prostoru, uključujući i medijski.
Na sve navedene prakse Raskrinkavanje Hrvatska ima nultu toleranciju.
Svrha Raskrinkavanja nije samo ukazati na negativne prakse unutar javnog i medijskog prostora te analiza dezinformacija, već i podizanje kvalitete medijskih sadržaja i zaštite dobrih novinarskih praksi.
Pravo na informaciju jedno je od temeljnih ljudskih prava. Kvalitetna informacija neophodna je za donošenje svakodnevnih odluka, ustajanje protiv nepravilnosti u društvu te sudjelovanje u demokratskim procesima.
Raskrinkavanje Hrvatska projekt je Oštra, Centra za istraživačko novinarstvo u jadranskoj regiji koji istražuje teme od javnog interesa.
Smjernice
Raskrinkavanje Hrvatska vodi se profesionalnim načelima novinarske struke definiranim Kodeksom časti hrvatskih novinara, Münchenskom deklaracijom i Oštrovim internim kodeksom.
Naš rad temelji se na stručnim znanjima i postojećim iskustvima, s naglaskom na stalno usavršavanje i stjecanje novih znanja.
Kako nam možete pomoći?
Ako naiđete na izjavu političarke ili političara za koju vjerujete da je neistinita, obamnjujuća ili lažna, javite nam. Isto se odnosi i na sve druge sadržaje u medijskom prostoru. Pažljivo ćemo proučiti sadržaj te u skladu s uredničkim principima, odlučiti hoćemo li ga provjeriti, o čemu ćemo vas obavijestiti.
Ispravci i dopune informacija
Novinarke Raskrinkavanja nisu nepogrešive. Ako naiđete na sadržaj za koji smatrate da je povrijedio Vaša prava ili interese, možete zatražiti ispravak informacije temeljem Zakona o medijima. Ako ste pronašli pogrešku ili netočna objašnjenja u našim tekstovima, pišite nam na:
raskrinkavanje@portal-ostro.hr
Vaš zahtjev redakcija Raskrinkavanja će pažljivo proučiti. Ako ustanovimo da smo pogriješili ili izostavili informacije važne za razumijevanje teme, ispravit ćemo izvorni tekst na način da će ispravak biti označen zvjezdicom uz obrazloženje te datum promjene.
Ako se osobe kojima se tekst bavi, jave nakon objave, njihov ćemo odgovor objaviti naknadno te opremiti oznakom “Naknadni odgovor”.
Ako se izvorna objava koja sadrži pogrešku ne može naknadno uređivati (kao što je slučaj s društvenim mrežama), sadržaj će biti ispravljen u istom formatu i kanalu kao i izvornik.
Svi zahtjevi koji se ne odnose na objavu prema Zakonu o medijima bit će obrađeni odmah, a najkasnije u roku od 24 sata. O internom zaključku redakcije, pošiljatelj će biti obaviješten elektroničkim putem.
Metodologija
-
Raskrinkavanje se bavi tvrdnjama iznesenim u javnom prostoru – izjavama pojedinaca kao i medijskim objavama – neovisno o sredstvu ili načinu prenošenja poruke. Stoga osim tradicionalnih medija analiziramo sadržaj koji se širi društvenim mrežama, o kojem se raspravlja na forumima, o kojem se pišu blogovi.
Zanimaju nas različiti aspekti javnog diskursa, a posebno:
objave za koje sumnjamo da su obmanjujuće, lažne ili na drugi način štetne za informiranje javnosti;
izjave političara i dužnosnika te drugih osoba koje imaju utjecaj i moć u društvu;
izjave onih koji se nazivaju žrtvama sustava, političara i dužnosnika ili drugih utjecajnih osoba;
objave koje zadiru u temeljna ljudska prava, koje su uvredljive, šire mržnju ili netolerantne;
»klikbejt članci«
Publikacije, tvrdnje ili druge izjave koje Raskrinkavanje.hr provjerava odabiru se nasumično – niti jedna objava, tvrdnja, izjava ili medij nisu isključeni iz moguće provjere. Pritom, prednost imaju mediji koji imaju veći doseg, a samim time i veću ulogu u javnom informiranju i snose više društvene odgovornosti – no preispitujemo i druge, nišnije sadržaje.
-
Ocjena medijskih sadržaja temelji se na provjeri objava, tvrdnji, izjava i drugih izjava, neovisnom utvrđivanju činjenica i traženju dokaza koji mogu potvrditi ili opovrgnuti objavljeno.
Analiza provjere činjenica temelji se isključivo na korištenju vjerodostojnih i provjerljivih izvora. Sve svoje izjave i saznanja potkrepljujemo dokazima u obliku dokumenata, slika, datoteka ili poveznica na vjerodostojne izvore informacija.
Ocjena iskaza temelji se na najmanje dva međusobno neovisna izvora. U analizama Raskrinkavanja.hr ne koristimo anonimne izvore.
Među izvorima koje koristimo za analizu medijskog sadržaja su:
službeni podaci i statistike;
objave i stavovi institucija;
mišljenja stručnjaka s provjerljivim stručnim referencama;
istraživanje ili analiza institucija ili pojedinaca s provjerljivim stručnim referencama;
zakoni, podzakonski akti i drugi pravni akti;
službene baze podataka državnih i drugih hrvatskih, europskih i međunarodnih institucija.
Svaka analiza sadrži:
jasno izražena tvrdnja koju smo provjerili i ocijenili;
nalazi koji su potkrijepljeni dokazima;
ocjenu s obrazloženjem;
poveznicu na izvornu objavu koja sadrži analiziranu tvrdnju.
Za svaku analizu spremamo:
poveznica na kopiju članka, koja je u izvornom obliku pohranjena na jednoj od arhivskih web stranica (npr. webarchive.org).
Arhiva je važna u slučaju da je autor, nakon naše provjere ukloni ili promijeni objavu.
Sva saznanja do kojih nas provjera dovede, a koja su važna za ocjenu tvrdnje, jasno su i točno prikazana u analizi obrađenih sadržaja. To se također odnosi na slučajeve u kojima se tvrdnja pokaže istinitom.
Sve informacije koje saznamo i naknadno dodamo jasno su označene kao ažurirane —ispravaka ili dopuna i slično.
Novinare obvezuju profesionalna načela definirana internim kodeksom Oštra, Kodeksom novinara Slovenije, Münchenskom deklaracijom i Kodeksom IFCN-a.
-
Temeljem neovisne provjere i analize, svaku objavu procjenjujemo prema vrsti informacije. Objava može imati više ocjena, ovisno o broju pojedinačnih tvrdnji koje sadrži ili vrstama provjerenih informacija kojima odgovara.
Šlampavo
Objava u kojoj se autoru potkrala pogreška, pa je objavio netočne informacije ili naveo neprovjerene podatke iz drugog izvora. Iz objave mora biti vidljivo da je greška učinjena nenamjerno ili bez namjere širenja netočnih informacija.
Neutemeljeno
Objava u kojoj argumentacija autora za doneseni zaključak nije potkrijepljena dovoljnom količinom podataka, informacija i činjenica ili su argumenti autora nepouzdani i potječu iz neprovjerljivih izvora.
“Kićenje tuđim perjem”
Objava koja nije originalna. To može biti kopiranje priopćenja za javnost ili tvrdnji iz drugih izvora, kao i sažimanje informacija bez pravilnog navođenja izvora.
“Klikbejt”
Objava čiji naslov nema uporište u tekstu na koji se odnosi. Svrha mu je privući pozornost čitatelja senzacionalnističkim naslovom o sadržaju – kojeg nema u članku. Namijenjeni su akumulaciji klikova, koji mogu biti izvor prihoda od oglašavanja,
Manipulacija
Objava koja koristi točne podatke, ali ih objašnjava na pogrešan način i dovodi do lažnih ili netočnih zaključaka; iskrivljavanje činjenica.
Lažna objava
Objava koja sadrži lažne informacije, podatke ili tvrdnje. Ovom ocjenom vrednujemo samo one sadržaje za koje se može utvrditi da su kreirani radi namjernog obmanjivanja i dezinformiranja javnosti.
Pristrano
Objava koja propagira stavove interesnih skupina; bilo političkih, gospodarskih, kulturnih ili drugih, a prenaglašava samo jednu stranu događaja ili teme. Radi se o selektivnom iznošenju informacija kako bi autor podupro određenu tezu. Promidžbene publikacije koje jasno izražavaju stavove interesnih skupina, političkih stranaka i drugih srodnih organizacija ili pojedinaca također se svrstavaju u pristrane.
Pseudoznanost
Objava koja podatke, mišljenja ili spoznaje predstavlja kao znanstvena otkrića ili stručno potkrijepljene činjenice, ali za to nema znanstvene osnove. Takve publikacije često iskrivljuju znanstvene nalaze.
Prikriveno oglašavanje
Objava koja se pretvara da je novinarski članak, a zapravo je reklamni — koji također može biti sponzoriran. Takve objave moraju biti jasno označene kao oglašavanje, kako to propisuje Zakon o medijima. Ako nisu, može se raditi o prikrivenom oglašavanju.
Satira
Publikacija koja koristi elemente fantastike za satiričan i humorističan prikaz stvarnosti. Ne zamjeramo ovakve objave — ako je iz njih jasno da se radi o satiri.
Točno
Objava koja je istinita. Tvrdnja je potkrijepljena podacima iz pouzdanih izvora, u odgovarajućem kontekstu i nije prikazana na pogrešan način.
Netočno
Objava za koju smo neovisnom provjerom činjenica utvrdili da je neistinita. Oznaku koristimo za tvrdnje za koje se ne može pouzdano dokazati da je autor namjerno širio krivu informaciju, ali je jasno da se ne radi o slučajnoj pogrešci.
Siva zona
Tvrdnja koji je samo djelomično istinita. Ocjenu koristimo i za tvrdnje koje se, zbog nedostatka pouzdanih podataka, vjerodostojnih stručnih mišljenja ili relevantnih protuargumenata, ne mogu jednoznačno ocijeniti.
Prilikom izrade kategorizacije oslanjali smo se na metodologiju Razkrinkavanja.si, koja polazi od Raskrikavanja.rs.
Metodologiju je izradila neprofitna organizacija EAVI (European Association for Viewers Interests) koja radi na jačanju medijske pismenosti
Projekt Raskrinkavanje.hr podržava Europski fond za medije i informacije, kojim upravlja Zaklada Calouste Gulbenkian.
Isključivu odgovornost za bilo koji sadržaj koji podupire Europski fond za medije i informiranje snose autori i on ne mora nužno odražavati stajališta EMIF-a i partnera Fonda, Zaklade Calouste Gulbenkian i Europskog sveučilišnog instituta.