Broj obavljenih pobačaja ne ulazi u statistiku mortaliteta
Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, uzrok smrti odnosi se na bolest, ozljedu ili patološki proces koji je pokrenuo lanac događaja koji su doveli do smrtnog ishoda osobe. Da bi neka smrt bila evidentirana u službenim statistikama, osoba mora biti rođena i živjeti određeno vrijeme.
Autorica: Nives Đerek
Foto: Rafael AS Martins / Unsplash
Portal Narod.hr objavio je 12. siječnja tekst u kojem tvrde da je »pobačaj bio glavni uzrok smrti u svijetu 2024. godine, s rekordnih 45 milijuna nerođenih beba«. U tekstu se pozivaju na podatke nezavisne statističke agencije Worldometer.
Worldometer nije službeni zdravstveni ili demografski izvor, već, kako na stranici navode, agregator podataka i statistika iz različitih izvora. Među njima je i WHO koji procjenjuje da se godišnje u svijetu obavi oko 73 milijuna pobačaja.
WHO pritom koristi podatke iz znanstvenog članka objavljenog u The Lancet Global Health, koji koristi model za procjenu temeljen na podacima iz nacionalnih istraživanja, službenih statistika te objavljenih studija. Worldometer kao izvore navodi još i Guttmacher Institute te izvještaj Centra za prevenciju i kontrolu bolesti iz 2019. godine za statistike, koje se odnose na SAD. Na njihovim stranicama nije dostupna metodologija za izračun broja pobačaja kojeg inače prikazuju u stvarnom vremenu.
Narod.hr je za broj pobačaja koristio podatke Worldometra iz 2024. od 45 milijuna, a taj broj uspoređuje s podacima o smrtnosti uzroka poput HIV-a i raka.
Podaci o smrtnosti u Hrvatskoj prikupljaju se putem strogo reguliranih zdravstvenih i statističkih sustava. »Sukladno Zakonu o službenoj statistici, Državni zavod za statistiku glavni je nositelj istraživanja o umrlim osobama, dok je Hrvatski zavod za javno zdravstvo nositelj javnozdravstvenog istraživanja o mortalitetu. Prikupljanje podataka temelji se na Potvrdi o smrti, koja se izdaje sukladno pravilnicima i uključuje osnovni uzrok smrti, šifriran prema Međunarodnoj klasifikaciji bolesti«, pojasnila je za Raskrinkavanje.hr specijalistkinja za ginekologiju i porodništvo dr. Jasenka Grujić.
Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, uzrok smrti odnosi se na bolest ili ozljedu koja je dovela do događaja koji su uzrokovali smrt ili okolnosti nesreće ili nasilja koje su doveli do smrtonosnih ozljeda. Da bi neka smrt bila evidentirana u službenim statistikama, osoba mora biti rođena i živjeti određeno vrijeme prije nego što nastupi smrt.
Kako objašnjava ginekologinja Grujić, smrt je medicinski definirana kao nepovratni prestanak životnih funkcija organizma: »U medicinskom smislu, smrt je stanje organizma nakon prestanka rada vitalnih organa – srca i mozga. Klinička smrt označuje nepovratan i konačan prekid srčanoga rada i krvnog optoka te disanja, dok moždana smrt nastupa nakon odumiranja stanica u moždanoj kori. Smrt nije trenutačni događaj, već proces koji traje određeno vrijeme.«
Pobačaj se odnosi na prekid trudnoće prije rođenja djeteta, stoga službene zdravstvene institucije poput WHO-a ne evidentiraju pobačaj kao uzrok smrti. U službenim globalnim bazama podataka, uzroci smrti bilježe se na temelju medicinske dokumentacije i potvrda o smrti, dok se pobačaj registrira unutar kategorija reproduktivnog zdravlja.
Da pobačaj ne ispunjava kriterije prema kojima može biti evidentiran kao uzrok smrti ističe i feministički kolektiv fAKTIV, koji se zalaže za reproduktivna i socijalna prava žena: »Ove tvrdnje su potpuno sumanute i bespredmetne, a ne samo problematične jer je inducirani pobačaj legalni medicinski zahvat, a ne ubojstvo. Takve tvrdnje iz javnozdravstvene perspektive jednostavno nisu istinite.«
Prema službenim podacima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), glavni uzroci smrti u svijetu su kardiovaskularne i respiratorne bolesti. Ishemijska bolest srca vodeći je uzrok smrtnosti, u 2021. godini odgovorna za 13 posto svih smrtnih slučajeva, što iznosi oko 9,1 milijun smrti.
Suprotno tvrdnji da pobačaj uzrokuje smrt, stvarni zdravstveni rizik povezan s pobačajem nastaje kada je sam postupak nesiguran. Prema istraživanjima WHO-a i Guttmacher instituta, stopa pobačaja slična je u zemljama s restriktivnim zakonima i onima gdje je pobačaj legalan – s ključnom razlikom u sigurnosti postupka.
»Oko 45 posto pobačaja u svijetu nije sigurno, a nesiguran pobačaj važan je uzrok smrtnosti žena i morbiditeta koji se može spriječiti. Smrtnost od sigurnog pobačaja iznosi manje od 1 na 100 tisuća slučajeva, dok u zemljama gdje su nesigurni pobačaji česti, smrtnost doseže više od 200 na 100 tisuća žena«, objasnila je dr. Grujić.
Fizički zdravstveni rizici nesigurnog pobačaja uključuju teška krvarenja, infekcije, oštećenja maternice i unutarnjih organa, dok zakonska ograničenja dodatno povećavaju zdravstvene rizike, ekonomske prepreke i društvenu stigmu. WHO upozorava da restriktivni propisi o pobačaju mogu dovesti do većeg broja nesigurnih zahvata, povećanog mortaliteta i kršenja ljudskih prava žena.
»Restriktivni propisi o pobačaju mogu uzrokovati povećani mortalitet, morbiditet i društvenu stigmatizaciju te dovesti do kršenja ljudskih prava djevojčica i žena«, ističe Grujić.
Narod.hr nije odgovorio na upit Raskrinkavanja.hr. Ako ga dobijemo, objavit ćemo ga naknadno.
Zaključak
Portal Narod.hr je 12. siječnja 2025. godine objavio tekst u kojem tvrde da je pobačaj »glavni uzrok smrti u svijetu 2024. godine«, pri čemu se referiraju na podatke stranice Worldometer – neslužbenog izvora koji agregira podatke različitih izvora te ne ističe jasno metodologiju kojom prikuplja podatke.
Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO), uzrok smrti odnosi se na bolest ili ozljedu koja je dovela do događaja koji su uzrokovali smrt ili okolnosti nesreće ili nasilja koje su doveli do smrtonosnih ozljeda, dok se pobačaj evidentira u kategorijama reproduktivnog zdravlja, a ne smrtnosti. Prema podacima WHO-a, glavni uzroci smrtnosti su kardiovaskularne i respiratorne bolesti.
»U medicinskom smislu, smrt je stanje organizma nakon prestanka rada vitalnih organa – srca i mozga. Smrt nije trenutačni događaj, već proces koji traje određeno vrijeme«, objasnila je dr. Grujić, dok iz kolektiva fAKTIV kažu: »Takve tvrdnje iz javnozdravstvene perspektive jednostavno nisu istinite.«
Tvrdnja da je pobačaj »glavni uzrok smrti u svijetu« znanstveno je neutemeljena i nije prisutna u službenim klasifikacijama zdravstvenih institucija. Zbog toga prema metodologiji Raskrinkavanja.hr predstavlja primjer pseudoznanosti.
Isto tako, tvrdnja je prema našoj metodologiji i manipulacija jer je riječ o pogrešnom tumačenju podataka i prikazu informacija kao da imaju znanstveno uporište.
Pseudoznanost
Objava koja podatke, mišljenja ili spoznaje predstavlja kao znanstvena otkrića ili stručno potkrijepljene činjenice, ali za to nema znanstvene osnove. Takve publikacije često iskrivljuju znanstvene nalaze.
Manipulacija
Objava koja koristi točne podatke, ali ih objašnjava na pogrešan način i dovodi do lažnih ili netočnih zaključaka; iskrivljavanje činjenica.
Ocjene koje dajemo provjerenim tvrdnjama nalaze se u našoj metodologiji.
Projekt Raskrinkavanje.hr podržava Europski fond za medije i informacije, kojim upravlja Zaklada Calouste Gulbenkian.
Isključivu odgovornost za bilo koji sadržaj koji podupire Europski fond za medije i informiranje snose autori i on ne mora nužno odražavati stajališta EMIF-a i partnera Fonda, Zaklade Calouste Gulbenkian i Europskog sveučilišnog instituta.