Split je imao najveće božićnice u dvije kategorije

Iako Split isplaćuje najviši pojedinačni iznos božićnice, tvrdnja vijećnika Barbira ostavlja pogrešan dojam jer zanemaruje ograničen broj korisnika i stroge uvjete.

Autorica: Nives Đerek


TVRDNJA:

»Kao predsjednik Socijalnog vijeća Grada Splita, aktivno sam radio na poboljšanju položaja potrebitih društvenih skupina. Među ključnim postignućima ističem: Najveće božićnice od svih velikih gradova u Hrvatskoj za 5500 građana.«

Izvorna objava: Damir Barbir, Facebook

Ocjena:


 

Ilustracija: Luka Duplančić

Damir Barbir, član Gradskog vijeća Grada Split, objavio je 4. travnja nakon posljednje sjednice ovog tijela na svom Facebook profilu status o postignućima ostvarenim u protekle četiri godine. Između ostalog, istaknuo je kako su božićnice Grada Splita najveće od svih velikih gradova te isplaćene za 5.500 građana.

Prema podacima sa službene stranice, za 2024. godinu Grad Split je namijenio božićnice u iznosu od 80 do 170 eura. Najveće iznose božićnice od 170 te 120 eura dodijelio je za umirovljenike s mirovinama do 199,08 eura i njegovatelje. Najniže božićnice od 100 i 80 eura dobili su socijalno ugroženi učenici i studenti, kao nova kategorija, umirovljenici s mirovinama od 199,09 do 332 EUR mirovine te korisnici osobne invalidnine, odnosno inkluzivnog dodatka Hrvatskog zavoda za socijalni rad. Grad Split nije objavio koliko građana obuhvaća ova mjera, no 2022. godine njihova procjena je iznosila »oko 5.500 građana«.

Grad Zagreb je za 2024. godinu prema podacima sa službene stranice predvidio božićnice u iznosu od 100 eura za oko 25.000 građana, i to umirovljenika s mirovinom do 238,90 eura, hrvatskih branitelja, roditelja njegovatelja, korisnika prava na nacionalnu naknadu za starije osobe, doplatka za pomoć i njegu, osobne invalidnine, doplatka za djecu i osobne potrebe te doma za starije nezaposlene osobe.

I u Rijeci, prema podacima s njihove službene stranice, za 2024. godinu bila je predviđena božićnica od 100 eura za umirovljenike, i to one čiji mjesečni prihodi odgovaraju određenim kriterijima. Primjerice, za samačko kućanstvo za božićnicu se mogla prijaviti osoba s prihodima do 600 eura. Rijeka je božićnice dodjeljivala i dugotrajno nezaposlenima starijim od 50 godina te osobama starijim od 65 godina bez osobnih prihoda.

Grad Osijek, prema podacima s njihove službene stranice, iako s nižim pojedinačnim iznosima od 40 do 80 eura, ove je godine božićnicom obuhvatio oko 9.000 korisnika, uključujući umirovljenike s mirovinama do 470 eura, socijalno ugrožene građane i djecu korisnike inkluzivnog dodatka.

Na upit Raskrinkavanja.hr Damir Barbir pojasnio je kako Grad Split već dugi niz godina isplaćuje božićnice kao oblik pomoći građanima slabijeg imovinskog statusa, pri čemu je istaknuo kako »ova sredstva nisu opća podjela, već su ciljano usmjerena najugroženijim skupinama – umirovljenicima s niskim primanjima, korisnicima socijalne skrbi te osobama s invaliditetom«.

Dodao je da se brojka korisnika božićnice svake godine kreće oko 5.500, unatoč tome što su uvedene nove kategorije, poput socijalno ugroženih studenata. »U svakom slučaju, iznosi rastu iz godine u godinu za najugroženije, što je i cilj ovih mjera«, poručio je Barbir.


Zaključak

Vijećnik Damir Barbir je u objavi na svom Facebook profilu istaknuo kako je Grad Split isplatio »najveće božićnice od svih velikih gradova u Hrvatskoj« za 5.500 građana, navodeći to kao primjer postignuća tijekom mandata u splitskom Gradskom vijeću.

Grad Split je u 2024. godini isplaćivao najviši pojedinačni iznos božićnice od 170 eura, no taj je iznos bio rezerviran isključivo za umirovljenike s prihodima do 119,45 eura te njegovatelje. Božićnice u Splitu nisu bile jedinstvene za sve korisnike, već su se dodjeljivale po različitim kategorijama i prihodovnim razredima. Za ostale korisnike, iznosi su bili 120, 100 ili 80 eura.

Nasuprot tome, Zagreb i Rijeka isplaćivali su božićnice u jednakom iznosu od 100 eura za sve korisnike. U zagrebačkom slučaju božićnice su dobivali umirovljenici s mirovinom do 238,90 eura, a u riječkom ovisno o ukupnim prihodima kućanstva u kojem žive. U osječkom modelu, umirovljenici s mirovinama do 160 eura primili su najveće božićnice od 80 eura. Grad Split je stoga imao najveće božićnice, ali samo za određene kategorije – umirovljenike s mirovinom do 199,08 eura i njegovatelje. 

U svojoj objavi Barbir je naveo da su najveće božićnice osigurane za 5.500 građana, no to je procjena iz 2022. godine koja se odnosi na sve primatelje božićnice te kada je mjera obuhvaćala manje kategorija. 

U odgovoru za Raskrinkavanje.hr, Barbir je naveo kako se broj podijeljenih božićnica uvijek kreće oko 5.500 unatoč uvođenju nove kategorije socijalno ugroženih studenata te naglasio kako iznosi za najugroženije rastu svake godine što je i cilj tih mjera. Također je istaknuo kako su sredstva ciljano usmjerena na najugroženije skupine – umirovljenike s niskim primanjima, korisnike socijalne skrbi i osobe s invaliditetom.

Iako je točna u dijelu koji se odnosi na najviši nominalni iznos božićnice, Barbir je izostavio činjenicu da se taj iznos odnosi isključivo na jednu, usko definiranu skupinu građana. Usporedno, drugi veliki gradovi, poput Zagreba i Rijeke, primjenjuju ravnomjerniji model isplate, u kojem svi korisnici dobivaju isti iznos. Stoga, prema metodologiji Raskrinkavanja.hr, izjavu vijećnika Barbira ocjenjujemo kao sivu zonu.


Siva zona

Tvrdnja koji je samo djelomično istinita. Ocjenu koristimo i za tvrdnje koje se, zbog nedostatka pouzdanih podataka, vjerodostojnih stručnih mišljenja ili relevantnih protuargumenata, ne mogu jednoznačno ocijeniti.

Ocjene koje dajemo provjerenim tvrdnjama nalaze se u našoj metodologiji.


 

Projekt Raskrinkavanje.hr podržava Europski fond za medije i informacije, kojim upravlja Zaklada Calouste Gulbenkian.

Isključivu odgovornost za bilo koji sadržaj koji podupire Europski fond za medije i informiranje snose autori i on ne mora nužno odražavati stajališta EMIF-a i partnera Fonda, Zaklade Calouste Gulbenkian i Europskog sveučilišnog instituta.