Oštro u 2022: Od Marićevog ljetovanja do otkrića ruskih vila u Hrvatskoj
Oštro
—
U protekloj godini portal Oštro objavio je niz istraživačkih priča koje su se bavile različitim temama, od sukoba interesa sada bivšeg ministra Zdravka Marića do prekograničnih priča o upotrebi pesticida i neadekvatnom zbrinjavanju azbesta
Najvažnije priče
Kao netom osnovani hrvatski medij, godinu smo otvorili pričom nastalom u suradnji s našim kolegama iz Slovenije o preuzimanju silosa u Vranjicu. Radilo se o nastavku niza istraživanja temeljenih na Pandorinim dokumentima kojima je Oštro lansirao portal-ostro.hr u listopadu 2021. godine. Istraga je pokazala kako je silos koji je nekad pripadao Jadranskoj pivovari završio u offshore‑kompanijama povezanim sa slovenskim poduzetnikom.
To, međutim, nije jedina priča koju smo u 2022. godini objavili na temelju Pandorinih dokumenata. Novinar Ante Pavić pronašao je sumnjivi ugovor tvrtke s Britanskih Djevičanskih Otoka u vlasništvu poznatog tajkuna Envera Moralića. To nam je bio povod da istražimo Moralićevo offshore-poslovanje, koje nas je dovelo do Slovenije i Republike Srpske.
Nastavili smo istraživati i poslove vezane uz lošinjsku Jadranku, koje smo počeli istraživati već 2019. godine, a na vrijeme za lansiranje portala pripremili smo priču o njezinim stvarnim vlasnicima te kako su se milijuni eura kretali od Rusije preko poreznih oaza do Hrvatske. Utvrdili smo da 2013. Jadranku nisu preuzeli Rusi, kako su izvještavali mediji, nego neki od muških članova obitelji Mihajla Perenčevića i Krešimira Filipovića.
Pred samo ljeto novinarke Anja Vladisavljević i Mašenjka Bačić otkrile su kako je tadašnji ministar financija Zdravko Marić 2019. godine kod plaćanja četiri noćenja u luksuznom Jadrankinom hotelu Bellevue na Malom Lošinju dobio neuobičajeno veliki popust. Marić je u međuvremenu dao ostavku, a tim se slučajem bavilo Povjerenstvo za istraživanje sukoba interesa. U prosincu je Povjerenstvo donijelo odluku da Marića kazni sa 6000 kuna zbog primanja nedopuštenog dara.
Ove smo godine uspjeli potvrditi i da Perenčević u Jadranku nije bio upleten samo preko njegova utjecaja, nego i novca. Na temelju dobivenih ugovora s bankama pokazali smo kako je Mihajlo Perenčević u 2018. i 2019. godini podmirio dva kredita Jadranke u ukupnom iznosu od 8,9 milijuna eura.
Od ostalih medija u Hrvatskoj izdvajamo se i po tome što njegujemo prekogranična istraživanja te suradnju s kolegama diljem svijeta. Veljača je tako bila rezervirana za međunarodne projekte – Recovery files i Pesticidi na poslu. Potonje istraživanje pokazalo je kako su od cijelog EU-a samo Francuska i Italija počele priznavati Parkinsonovu bolest kao profesionalnu bolest zbog dugogodišnje izloženosti pesticidima, dok su u ostalim zemljama poljoprivrednici prepušteni sami sebi koristeći nedovoljno adekvatnu zaštitnu opremu.
Recovery files bavi se praćenjem podjele 724 milijarde eura iz Mehanizma EU-a za oporavak i otpornost unutar kojeg će Hrvatska primiti 6,3 milijarde eura. Novinari su od nacionalnih vlada koje su se pokazale škrte informacijama nastojali doznati kako je novac dodijeljen.
Russian Asset Tracker još je jedan međunarodni projekt u kojem su sudjelovali novinari Oštra, a u sklopu kojeg smo tražili imovinu sankcioniranih Rusa u Hrvatskoj. Jahtu koju smo povezali s obitelji Alishera Usmanova pronašli smo zahvaljujući čitatelju, na suhoj vezi na Murteru, no hrvatske vlasti Oštru nisu željele odgovoriti jesu li je zaplijenile.
Istraživanje ruske imovine u Hrvatskoj nastavilo se i u srpnju, kada smo objavili priču o vlasništvu nekadašnjeg poznatog dubrovačkog hotela Belvedere.
Na jesen smo zajedno s više od 150 novinara u 46 zemalja objavili istraživački projekt Diplomati iz sjene u kojem smo se između ostalog bavili slučajem hrvatskog počasnog konzula iz Barcelone, koji je navodno povezan s tamošnjim lokalnim kriminalnim klanom.
Bavili smo se i posljedicama desetljećima korištenog azbesta. Istraživanje Azbest: Smrtonosno nasljeđe pokazalo je kako je broj smrti uzrokovanih azbestom u svijetu najmanje trostruko veći od službenih brojki, što je i posljedica nedovoljne zainteresiranosti nacionalnih vlada da efikasno zaštite zdravlje građana.
U prosincu je Oštro objavio i rezultate istraživanja međunarodnog projekta Firehose of Falsehood u kojem su sudjelovali novinari neprofitnih medija iz 13 europskih država. Novinari su istraživali tko su širitelji dezinformacija, krajnje desne i proruske propagande te kako su međusobno povezani kroz dijeljenje linkova. Novinarka Anja Vladisavljević analizirala je 16 portala koji objavljuju za hrvatsku publiku te utvrdila kako većina njih nema status pružatelja elektroničke publikacije.
Godinu smo zaključili pričom o putovanju Katerine Tihonove, kćeri ruskog predsjednika Vladimira Putina, u Hrvatsku tijekom 2016. na natjecanje u organizaciji Svjetske konfederacije rock and rolla, čija je bila potpredsjednica. Na kraju svog mandata Konfederaciji je predlagala sponzore iz Rusije od kojih su neki već bili pod američkim sankcijama.
Oštro i u drugim medijima
Nakon objave prvih priča iz Pandorinih dokumenata krajem 2021. godine, koje su prenijeli svi relevantni nacionalni mediji, i istraživanja iz 2022. godine privukli smo interes naših kolega. Priče poput istrage o ruskoj imovini u Hrvatskoj prenosili su drugi nacionalni i regionalni mediji te smo bili citirani u više od 35 članaka. Nakon otkrića o Marićevu boravku za iznimno nisku cijenu u luksuznom hotel Bellevue, koje je također preneseno u gotovo svim medijima, naši kolege nastavljali su pitati ministra kako je isposlovao tako dobar popust.
Novinari Oštra sudjelovali su i u radijskim i televizijskim emisijama kao što je Top radio, gdje je novinarka Mašenjka Bačić govorila o istraživačkom novinarstvu, a sudjelovala je i u izravnom programu Televizije N1 na temu Marićeva boravka u Jadranki te o vlasničkoj strukturi Jadranke.
Još malo o nama
Pola godine od osnutka Oštro je nominiran za nagradu Fierce Women (Strašne žene), koju nezavisni hrvatski medij VoxFeminae svake godine dodjeljuje ženama i/ili kolektivima koji su posebno pridonijeli društvenoj pravednosti i rodnoj ravnopravnosti u Hrvatskoj.
Prekogranična istraživanja Recovery files i Pesticidi na poslu u kojima je sudjelovao Oštro našla su se u najužem izboru za novinarsku nagradu Daphne Caruana Galizia, koju dodjeljuje Europski parlament.
Novinari Ante Pavić i Anja Vladisavljević te glavna urednica Anuška Delić sudjelovali su na međunarodnoj konferenciji istraživačkih novinara Data Harvest u Belgiji. Oštro brine o sigurnosti novinara i izvora pa je tako Vladisavljević i stipendistica Internewsova programa o sigurnosti novinara.