Međimurska županija posluje sa suprugom županijskog vijećnika

Ema Grgić
_

Tek nešto više od mjesec dana nakon što je supruga županijskog vijećnika Saše Horvata otvorila tvrtku, Međimurska županija je s njom potpisala ugovor za najam »multifunkcijskog uređaja«.

Isplate Međimurske županije tvrtki Ivane Horvat, supruge Saše Horvata, međimurskog vijećnika s nezavisne liste župana Matije Posavca, porasle su najmanje dva i pol puta otkako je on 2017. godine preuzeo dužnost.

Međimurska županija, naime, od tvrtke Printexpert, na čijem je čelu Ivana Horvat, inače učiteljica razredne nastave u osnovnoj školi u Šenkovcu, unajmljuje uređaje za printanje, kopiranje i skeniranje.

Suradnja između Printexperta i Međimurske županije počela je još u svibnju 2014. godine, tek nešto više od mjesec dana nakon što je tvrtka otvorena. Tada je sklopljen trogodišnji ugovor za najam »multifunkcijskog uređaja«, odnosno uređaja za printanje, kopiranje i skeniranje.

Kada je 2017. godine Horvat stupio na trenutačnu dužnost međimurskog vijećnika, vrijednost ugovora između tvrtke njegove supruge i Međimurske županije porasla je dva i pol puta – s prosječne godišnje vrijednosti od oko 1116 eura na 2800 eura. Iste je godine i ugovor postao jednogodišnji, a broj unajmljenih uređaja porastao s jednoga na tri, odnosno 2024. godine na četiri.

Iz Županije su za Oštro objasnili da je razlog povećanju broja unajmljenih printera porast broja zaposlenika, »zbog čega su obim posla kao i potreba za korištenjem ove vrste uredskih uređaja rasli«.

Zbog toga su i potkraj 2021. godine po sličnom poslovnom modelu sklopili ugovor o najmu fotokopirnih uređaja s tvrtkom B.T.C., naveli su iz Županije.

S druge strane, prelazak na jednogodišnje ugovore, kako su objasnili, bio je u skladu s planiranim proračunskim sredstvima. Iako su pritom istaknuli da se »proračun i planira na jednogodišnje razdoblje, što je u skladu s preporukom Državnog ureda za reviziju«, iz Županije nisu odgovorili zašto je onda prvi ugovor bio sklopljen na trogodišnje razdoblje.

Horvat je u Skupštinu Međimurske županije 2017. godine ušao s liste Hrvatske narodne stranke – stranke u kojoj su on i sadašnji župan Matija Posavec počeli svoju političku karijeru. Na sljedećim izborima 2021. godine, Horvat je u Skupštinu izabran s Nezavisne liste Matije Posavca. Horvat je uz to od 2013. do 2021. godine bio načelnik Općine Šenkovec.

Najam skuplji od printera

Prema trogodišnjem ugovoru sklopljenom s Printexpertom 2014. godine, Županija je za najam uređaja plaćala mjesečni paušal u iznosu od 700 kuna (oko 92 eura), odnosno oko 1107 eura na godinu. U razdoblju od 2017. do 2024. godine tvrtki je godišnje isplaćeno između 3400 i 5590 eura, odnosno ukupno više od 30.000 eura.

Osim iznajmljivanja samih uređaja, Printexpert je zadužen i za njihovu dostavu, instalaciju, održavanje te isporuku tonera.

Prema ugovoru iz 2014. godine, u najmu je bio jedan uređaj modela Develop ineo 224e. Prema informacijama na stranicama dobavljača, novi se uređaj može nabaviti za oko 2000 eura. 

Prema ugovorima od 2017. do 2023. godine, Međimurska županija je od Printexperta unajmljivala dva uređaja modela Develop ineo 223, po 94 eura mjesečnog paušala za svaki te jedan uređaj modela Konica Minolta C25 po 48 eura. Prošle godine u najmu je bio još jedan, model Konica Minolta 284e po 100 eura na mjesec.

Develop ineo 223 je stariji model koji se uglavnom više ne prodaje i ne može se pronaći na mrežnim stranicama proizvođača, ali za uređaje Konica Minolta na internetu cijene se danas kreću oko 2500 dolara (oko 2300 eura) za model 284e te 900 dolara (oko 830 eura) za model C25.

Na pitanje isplativosti unajmljivanja uređaja iz Međimurske županije odgovorili su da su se za ovaj način poslovanja odlučili, kako kažu, »u duhu dobrih gospodara« jer najam ne podrazumijeva trošak nabave uređaja, nema troškova za tonere, za održavanje, ni amortizacije uređaja, nego isključivo kupnju papira. »Kupovina uređaja bi podrazumijevala znatno veći početni trošak, što bi, uz potrošni materijal i održavanje, servise učinilo neisplativima«, objasnili su.

Vijećnici su izuzeti od Zakona o sprječavanju sukoba interesa

Saša Horvat. Foto: eMedjimurje.hr

Saša Horvat je Oštru odgovorio da je nakon početka obnašanja vijećničke funkcije osobno kontaktirao zamjenika predsjednice Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa te na osnovi članka 22. Kodeksa ponašanja vijećnika Skupštine Međimurske županije i Zakona o sprječavanju sukoba interesa obavijestio Skupštinu o poslovanju Županije i tvrtke njegove supruge, zbog čega, kako je rekao, »ne vidi nikakav problem vezan uz sukob interesa«.

Prema navedenom Kodeksu, vijećnik je u roku od 15 dana po stupanju na funkciju dužan pismeno obavijestiti Skupštinu o stupanju u poslovni odnos subjekata u njegovu vlasništvu ili vlasništvu članova obitelji sa Županijom ili pravnim osobama kojima je ona osnivač ili član.

Međutim, s obzirom na to da je Kodeks kreiran i uspostavljen u veljači 2022. godine, Horvat je tek 2022. Skupštini dostavio obavijest o poslovanju tvrtke njegove supruge i Županije – pet godina nakon njegova stupanja na vijećničku funkciju.

U obavijesti stoji kako s obzirom na višegodišnju poslovnu suradnju Printexperta sa Županijom te u skladu sa Zakonom o sprječavanju sukoba interesa, obavještava Skupštinu u svrhu transparentnosti poslovanja i poštivanja zakonskih propisa.

S druge strane, iz Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa Oštru su odgovorili kako nemaju podatak o eventualnim kontaktima Saše Horvata sa zamjenikom predsjednice Povjerenstva, ali i dodali da se Zakon o sprječavanju sukoba interesa ne primjenjuje na vijećničku funkciju, stoga Saša Horvat nije njihov obveznik.

Naime, stavak iz Zakona na koji se Horvat poziva samo je »informativnog karaktera«, rekla je za Oštro Nataša Novaković, bivša predsjednica Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa.

Vijećnici nemaju ograničenja kao drugi obveznici što se tiče poslovnih odnosa – njihovo poslovanje je pravno dopušteno, samo treba biti deklarirano, objasnila je Novaković te dodala da ako već nema zabrane, potrebno je uspostaviti granicu poslovnih odnosa i pronaći model načina kontrole.

»Smjernice i kodeksi kao dobrovoljni alati svakako jesu edukacijski dobri i podižu razinu svijesti, međutim nisam sigurna da su u našem društvu djelotvorni«, zaključila je Novaković.

Obiteljsko poslovanje

Ivana Horvat je osnovala tvrtku Printexpert u ožujku 2014., ni dva mjeseca prije nego što je u svibnju iste godine započela svoju suradnju s Međimurskom županijom te tri godine prije nego što je Saša Horvat postao vijećnik Skupštine Međimurske županije. On je tada bio načelnik Općine Šenkovec.

Tvrtka je prema veličini rangirana kao mikro poduzeće, a njezina godišnja dobit od otvaranja do kraja 2016. godine bila je u porastu – od 1538 eura 2014. godine do 9587 eura 2016. godine. Otkad je, međutim, Horvat županijski vijećnik, prihodi i dobit tvrtke, iako variraju od godine do godine, uglavnom su u padu. Tako je u tom razdoblju »najplodonosnija« godina tvrtke bila 2017., kada je poslovala s više od 41.000 eura prihoda, od čega je na kraju godine dobit bila gotovo 6000 eura. U 2023. godini prihodi tvrtke iznosili su nešto više od 19.000 eura, dok je dobit bila 721 euro – otprilike 100 eura manje od prosječne dobiti u razdoblju od 2020. godine.

Osim što je ove godine Županija nastavila poslovati s Printexpertom, u siječnju je isplatila čak 7750 eura za »stručno usavršavanje zaposlenika« Zavodu za kontrolu kvalitete i conzulting – tvrtki u vlasništvu vijećnika Saše Horvata, nastavljajući time suradnju sa supružnicima.