U svijetu prošle godine ubijeno 45 novinara

Oštro

Prema izvještaju Međunarodnog instituta za medije, alarmantno je što su vlasti nedovoljno odlučne u odgovoru na ubojstva novinara, što dovodi do visoke razine nekažnjivosti za takve zločine 

Foto: by Korie Cull on Unsplash

U svijetu je prošle godine ubijeno 45 novinara zbog posla koji su obavljali, izvijestio je Međunarodni institut za medije (IPI).

Od 45 ubijenih novinara, 40 je bilo muškaraca i pet žena. IPI-jeva lista DeathWatch uključuje imena novinara koji su smrtno stradali zbog svoje profesije - bilo zbog izvještavanja, na zadatku ili jedostavno zato što su bili novinari. IPI-jev popis stoga uključuje novinare, urednike i reportere te medijske radnike kao što su snimatelji koji izravno pridonose sadržaju vijesti.

DeathWatch otkriva da su se ubojstva novinara dogodila u gotovo svim dijelovima svijeta, pa iz IPI-ja naglašavaju da je sigurnost novinara globalni problem koji nije ograničen samo na određene regije. 

Područje Azije i Pacifika bili su prošle godine najsmrtonosnije područje za novinare godine, s 18 ubojstava, od kojih se većina dogodila u Indiji (6) i Afganistanu (6). 

U Europi je prošle godine ubijeno šest novinara: dvoje u Azerbajdžanu, po jedan u Gruziji, Turskoj, Nizozemskoj i Grčkoj. 

Unatoč činjenici da se Nizozemska smatra jednom od zemalja s najvišim stupnjem slobode medija u svijetu, istraživački kriminalistički novinar Peter R. De Vries upucan je 6. srpnja 2021. na jednoj amsterdamskoj gradskoj ulici usred bijela dana. Slučaj De Vries trenutno je klasificiran “pod istragom” na IPI-jevom DeathWatchu.

U Grčkoj je kriminalistički izvjestitelj Giorgos Karaivaz ubijen ispred svoje kuće u Ateni. Do prosinca  2021. godine nitko nije javno identificiran niti uhićen, dok su informacije o statusu istrage i dalje oskudne.

 
 

Kao i prošle godine, u Meksiku je 2021. ubijeno više novinara (7) nego u bilo kojoj drugoj zemlji na svijetu. Svih sedam novinara ciljano su ubijeni. 

Prema analizi IPI-ja, posebno su ugroženi novinari koji istražuju lokalnu politiku i organizirani kriminal, uključujući trgovinu drogom. Drugo objašnjenje za veliki broj ubijenih novinara je visoka razina nekažnjivosti za njihova ubojstva. 

I drugdje je alarmantan nedovoljno odlučan odgovor vlasti na ubojstva, što dovodi do visoke razine nekažnjivosti za zločine nad novinarima, navode u IPI-ju, dodajući da je u samo šest od 28 ciljanih ubojstava lokalna policija je navodno uhitila osumnjičene.

Ove godine DeathWatch ipak bilježi manji broj ubijenih novinara u odnosu na prethodne godine, ali iz IPI-ja naglašavaju da se smanjio i broj nasilnih sukoba u svijetu, poput onih u Siriji i Iraku. 

»Iako je manji broj ubojstava novinara očito pozitivan razvoj, čak i jedan slučaj je previše. Svih 45 ubojstava ove godine je tragedija. Svim novinarima mora biti omogućeno sigurno obavljanje svojeg posla«, ističe se u priopćenju IPI-ja.

Iz Instituta također dodaju da broj novinarskih ubojstava sam po sebi nije pouzdan pokazatelj stanja slobode medija. 

»Valovi nasilja nad medijima mogu dovesti do sveopće autocenzure u kojoj novinari izbjegavaju teme ili izazove koji dovode njihove živote u opasnost«, poručio je Scott Griffen, zamjenik direktora IPI-ja.

Guest User