Percepcija korupcije u Hrvatskoj u porastu

Oštro

Hrvatska je prema najnovijim podacima na 63. mjestu među 180 zemalja i teritorija obuhvaćenih istraživanjem. 

Ilustracija korupcije. Foto: Mohamed_hassan / Pixabay

Prema Indeksu percepcije korupcije koji jednom godišnje objavljuje Transparency International, Hrvatska je prošle godine zauzela 63. mjesto od 180 zemalja.

Indeks percepcije korupcije (CPI) ove poznate globalne mreže posvećene trasnparentnosti mjeri percipirani stupanj korupcije u javnom sektoru prema mišljenju stručnjaka.

Rezultat pojedine zemlje dobiva se kombinacijom najmanje tri izvora procjena korupcije relevantnih izvora poput Svjetske banke i Svjetskog ekonomskog foruma. Ocjena se izražava na skali od 0 do 100 bodova, gdje 0 označava visokokorumpiranu zemlju, a 100 posve »čistu« Autori naglašavaju da je pri tumačenju podataka važniji ukupni rezultat zemlje nego njen rank.

Hrvatska prema najnovijim podacima dijeli 63. mjesto od ukupno 180 zemalja i teritorija. Na ljestvici korupcije ocijenjena je s 47 bodova, što je tri manje nego prošle godine. Prosječan broj bodova ostvaren u državama članicama Europske Unije je 64.

Transparency International za izvješće iz Hrvatske koristio je devet izvora, a bez obzira na ukupno lošiji rezultat, ističu da nije zabilježeno značajno pogoršanje u nijednom od promatranih aspekata.

Percepcija korupcije najniža je u Danskoj koja od 2022. godine ima 90 bodova. Što se tiče zemalja u regiji, najbolje je ocijenjena Slovenija koja je na 36. mjestu sa 60 bodova, što predstavlja značajan skok u odnosu na njen rezultat od 56 bodova iz 2023. godine. Crna Gora ocijenjena je s 46, Kosovo 44, Albanija 42, Sjeverna Makedonija 40, Srbija 35, a Bosna i Hercegovina s 33 boda.

CPI je vodeći instrument za mjerenje korupcije u javnom sektoru na svijetu. Proces izračunavanja CPI-ja redovito se revidira kako bi se osigurala njegova robustnost i koherentnost. Na svojim stranicama Transparency international navodi da je posljednju reviziju provela Europska Komisija 2017. godine.