Policija tvrdi da provjerava navode iz Pandorinih dokumenata

Anja Vladisavljević

Hrvatska policija potvrdila je Oštru da prikuplja podatke o sumnjivim transakcijama koje su otkrivene u Pandorinim dokumentima, ne navodeći o kojem konkretnom slučaju je riječ

Foto: MUP

Ministarstvo unutarnjih poslova odgovorilo je na upit Oštra te obavijestilo da prikuplja podatke o (barem) jednom konkretnom slučaju odnosno pravnom subjektu koji je bio predmet istraživanja Oštra iz projekta Pandorini dokumenti, ne imenujući o kojoj tvrtki ili tvrtkama je riječ jer su izvidi, sukladno Zakonu o kaznenom postupku, tajni.

»S obzirom na to da se u konkretnom slučaju radi o mogućim nezakonitim poslovnim odnosima i financijskim transakcijama koje se odvijaju preko offshore društava u takozvanim poreznim oazama, policija prikuplja podatke kroz međunarodnu policijsku suradnju te uspostavljenim kanalima suradnje i razmjene podataka putem Europola i to unutar ovlasti«, stoji u odgovoru MUP-ove službe za odnose s javnošću.

Dodali su da policija, sukladno zakonskim ovlastima, provodi izvide kaznenih djela u suradnji s nadležnim državnim odvjetništvom, a u ovakvim slučajevima i s Ministarstvom financija, odnosno Uredom za sprječavanje pranja novca i Samostalnim sektorom za financijske istrage, »a sve temeljem dostupnih informacija iz otvorenih izvora«.

Odgovor MUP-a koji smo ranije zatražili stigao je nakon što smo u petak izvijestili o reakcijama, odnosno nedostatku reakcija u Hrvatskoj, na otkrića iz Pandorinih dokumenata.

Prošlo je više od mjesec dana otkako su objavljeni Pandorini dokumenti, odnosno istraživanja temeljena na masovnom curenju podataka koja su otkrila financijske tajne brojnih visokih državnih dužnosnika, političara, poduzetnika i ostalih moćnika diljem svijeta.

Oštro je također sudjelovao u projektu i objavio nekoliko priča iz Hrvatske – primjerice, o stvarnim vlasnicima turističkog diva Jadranka te sumnjivim transakcijama koje su išle od Rusije do Lošinja ili o vilama na otoku Šipanu koje je sagradila hrvatska tvrtka Mikado, a koje su financirane kroz zajmove iz offshore-tvrtki povezanih s nekadašnjim ruskim ministrom energetike.

Iako su pojedine države već pokrenule određene radnje kako bi se istražile s tim povezane moguće prijevare i nepravilnosti, a Europski parlament potkraj listopada zatražio pokretanje temeljitih istraga svih prijestupa razotkrivenih u Pandorinim dokumentima koji su počinjeni na teritoriju Europske unije, u Hrvatskoj nije bilo naznaka da su otkrića značajno potaknula nadležne institucije na djelovanje.

Od njihove objave do danas državni vrh i ministri nisu javno komentirali Pandorine dokumente. Novinari Oštra pitali su, međutim, Ministarstvo financija hoće li ono, ili neke druge institucije kao što su Ured za sprječavanje pranja novca, FINA i Porezna uprava, pokrenuti neke postupke vezane uz hrvatske tvrtke Mikado, Polaris i Betnava, koje su bile predmet naših istraživanja. Nismo dobili konkretan odgovor.