Hrvatsko-slovenska oaza za kriminal bijelih ovratnika

Oštro

U podcastu programa financiranja istraživačkog novinarstva u Europi (IJ4EU) urednice Oštra Anuška Delić i Mašenjka Bačić predstavile su zajednička slovensko-hrvatska istraživanja i rad na Pandorinim dokumentima te su komentirale izazove s kojima se novinari susreću u neprofitnom medijskom sektoru  

Ilustracija: IJ4EU

Anuška Delić, glavna urednica Oštra u Sloveniji i Hrvatskoj, i Mašenjka Bačić, novinarka i zamjenica glavne urednice Oštra u Hrvatskoj, bile su gošće podcasta IJ4EU (Istraživačko novinarstvo za Europu).

Riječ je o fondu koji potiče prekogranično istraživačko novinarstvo, a na jednom od natječaja podršku je dobila i serija istraživačkih priča slovenskog i hrvatskog Oštra objedinjenih u projektu A Small Haven for White-Collar Crime (Mala oaza za kriminal bijelih ovratnika).

»Željeli smo istaknuti činjenicu da se između te dvije zemlje svašta događa, a nisam sigurna da itko to promatra na sistematičan način«, rekla je Delić.

Na temelju Pandorinih dokumenata novinari su istraživali utaje poreza, prijevare i skrivanje imovine u offshore-jurisdikcijama u kojima su – direktno ili indirektno – sudjelovale osobe ili tvrtke s obje strane slovensko-hrvatske granice.

Delić je istaknula da među tim dvjema državama uz određene razlike postoje brojne sličnosti, a da geografska blizina, zajednička povijest, kao i članstvo u Europskoj uniji, uvelike olakšavaju maglovite poslovne prakse, preuzimanje poduzeća i druge sumnjive prekogranične aktivnosti koje mogu svoje krakove imati i u ostalim susjednim zemljama, poput Bosne i Hercegovine.

Bačić, koja je radila na nekoliko priča iz tog projekta, otkrila je kako je ideja proizašla iz pretraživanja Pandorinih dokumenata u kojima su se našla imena koja imaju veze s objema državama.

Primjerice, u prvoj priči koju je podržao fond IJ4EU otkriveno je kako je preko kreditnih društava iz poreznih oaza skupina slovenskih poduzetnika povezana s neformalnim savjetnikom slovenskog premijera Janeza Janše preuzela imovinu bioplinskih postrojenja iz istočne Slovenije, koje je prije 10 godina sagradila grupa Keter. Pandorini dokumenti otkrili su veze tih poduzetnika s poduzećima iz Hrvatske, Belizea i Britanskih Djevičanskih Otoka.

U nedavno objavljenoj istrazi Jadranski silos na obali Britanskih Djevičanskih Otoka novinarke Oštra rekonstruirale su kako je silos na jadranskoj obali koji je nekoć bio u vlasništvu Jadranske pivovare završio u vlasništvu offshore-kompanija iza kojih je stajao slovenski građanin s austrijskom adresom.

Razgovor koji je vodio programski koordinator IJ4EU-a Timothy Large, osim izazova novinarskih istraga o kriminalu bijelih ovratnika u Sloveniji i Hrvatskoj, dotaknuo se i stanja u medijima u objema zemljama.

»U regiji je sve manje prostora za kvalitetno novinarstvo, suočeni smo s padom profesionalizma«, rekla je Delić. Bačić je dodala da u Hrvatskoj mediji ne ulažu dovoljno resursa u kvalitetno novinarstvo.

Oštro u Hrvatskoj objavio je svoje prve istraživačke priče istodobno s izlaskom Pandorinih dokumenata, međunarodne istrage u kojoj je sudjelovalo više od 600 novinara u 117 zemalja, uključujući Sloveniju i Hrvatsku.

Bačić je naglasila kako je nakon nekoliko godina ovo prvi međunarodni istraživački projekt u kojem su sudjelovali hrvatski novinari. »Vrijedi raditi ovakve projekte iako je posao iscrpljujući, ali na kraju se vidi učinak. Ne dolazi odmah, ali dolazi«, zaključila je.