Ciparska tvrtka omogućila ruskom oligarhu izbjegavanje sankcija
Tom Stocks (OCCRP), preveo i prilagodio Oštro
—
Procurjeli podaci ciparske tvrtke MeritServus otkrivaju kako je Konstantin Malofeev, ruski oligarh sankcioniran zbog podržavanja ruskih separatista na istoku Ukrajine 2014. godine, prebacivao desetke milijuna dolara između svojih firmi unatoč sankcijama, otkriva OCCRP
Ruski investitor Konstantin Malofeev stavljen je na listu sankcioniranih osoba Europske unije i SAD-a 2014. godine zbog podržavanja separatista na istoku Ukrajine. Drugim subjektima tako je zabranjen rad s tvrtkama koje su povezane s njim.
Unatoč sankcijama, Malofeev je preko ciparske tvrtke MeritServus prebacivao desetke milijuna dolara duga između svojih papirnatih tvrtki l kompanija«, izvijestio je OCCRP.
Procurjeli dokumenti tvrtke koje je objavila grupa zviždača Distributed Denial of Secrets otkrivaju kako je MeritServus, nekadašnja tvrtka međunarodnog računovodstvenog diva Deloitte, u tajnosti nastavila rad s Malofeevovim papirnatim tvrtkama skoro tri godine nakon što je sankcioniran.
Detalji odnosa između MeritServusa i Malofeeva, kao i drugih sakncioniranih oligarha bliskih Vladimiru Putinu, novinari su našli u procurjelim dokumentima. Kako je OCCRP izvijestio u siječnju, ista tvrtka povezana je i s poslovima ruskog oligarha Romana Abramovicha.
Malofeev se obogatio 2000-ih od poslovanja svoje investicijske grupe Marshall Capital sa sjedištem u Moskvi. Također, osnovao je i Tsargrad TV, televizijski program koji emitira prorusku propagandu o Ukrajinskom konfliktu.
MeritServus je za britanski The Guardian izjavio da do 2017. godine »nenamjerno« nije uočio činjenicu da je Malofeev bio na listi sankcioniranih. »Čim je naš klijent postao svjestan ove pogreške, obavijestio je svog regulatora … i prijavio sve transakcije«, rekli su odvjetnici tvrtke, dodajući da je MeritServus prestao raditi s Malofeevom u ožujku 2017. godine.
Tom Keatinge, direktor Centra za financijski kriminal i sigurnosne studije pri britanskom think-tanku Royal United Services Institute, rekao je da jaz od gotovo tri godine između međunarodnih sankcija koje su nametnute Malofeevu i trenutka kada ih je MeritServus primjetio sugerira »u najboljem slučaju neuspjeh sustava u njegovom usklađivanju«. U najgorem slučaju, kaže Keatinge, postojao je neki oblik udruženog nemara.
Malofeev nije odgovorio na novinarske upite.
Tajni korisnik
Tvrtka MeritServus pruža usluge osnivanja i administriranja korporativnih struktura za svoje klijente, reklamirajući se kao »savršena vrata u Europsku uniju«. Osnovana je 1980-ih kao dio Deloitta. Do početka ove godine, MeritServus je tvrdio na svojoj internetskoj stranici da je »preferirani pružatelj usluga« te tvrtke. Međutim, Deloitte je to opovrgnuo i rekao da MeritServus od 2005. godine nije povezan s Deloitteom.
Malofeev je te godine preko MeritServusa osnovao kompaniju Tinello Investments Limited a za njeno upravljanje potpisao je dogovor s FinServus, podružnicom MeritServus.
FinServus je bio obavezan isplatiti dividende Malofeevu i slijediti njegove želje te je trebao prebaciti dionice na njegovo ime čim bi Malofeev to naredio, kako pokazuju procurjeli dokumenti. Time je Malofeev zadržao potpunu kontrolu nad kompanijom, pri čemu njegovo ime nije bilo upisano u dokumentima tvrtke.
Kasnije u 2005. godini, Malofeev je osnovao Marshall Capital, privatnu dioničku tvrtku koja je kasnije investirala u poslove unutar Rusije, uključujući i veliki udjel nacionalne telekomunikacijske kompanije Rostelecom. Dokumenti koji su procurili pokazuju da je Tinello ubrzo počeo obavljati financijske transakcije s drugim kompanijama u Malofeevljevom vlasništvu dajući im više zajmova.
Financiranje pobunjenika
Nakon ruskog upada na Krim i u istočnu Ukrajinu, EU i SAD su sankcionirali Malofeeva zbog financiranja separatista na istoku Ukrajine. Po zakonu o sankcijama EU i SAD-a, banke trebaju zamrznuti imovinu u preko 50-postotnom vlasništvu sankcioniranog pojedinca, ili ako se pokaže da osoba ima direktnu ili indirektnu kontrolu nad tom imovinom.
Bivši zaposlenici Malofeevovih kompanija imali su istaknute uloge u separatističkim regijama Ukrajine, uključujući Alexandra Borodaija, koji je bio vođa Narodne Republike Donjeck, i Igora Girkina, koji je bio jedan od vrhovnih zapovjednika regije.
Iako Malofeev negira financiranje separatista u Ukrajini, njegov TV kanal, Tsargrad TV, je bio glasan pristalica ruske vojne akcije godinama.
Reportaže na tom televizijskom kanalu »štuju Putina kao drugi dolazak Krista«, prema riječima Irene Kenyon, bivše više obavještajke u Ministarstvu financija SAD-a koja sada radi kao direktorica konzultantske tvrtke FiveBy.
Dok je radila u Ministarstvu financija, Kenyon je pratila Malofeeve financije već od 2014. godine: »Imali smo informacije o tome da je usmjeravao oružje i novac separatistima u istočnoj Ukrajini.«
Unatoč sankcijama iz 2014. godine, Malofeev je i dalje mogao sklapati financijske dogovore za svoje kompanije preko MeritServusa, uključujući potpisivanje novog dogovora o zajmovima te premještanju postojećih zajmova između nekoliko njegovih tvrtki i podružnica.
MeritServus je u ožujku 2017. godine posumnjao u Malofeeveja kada je prilikom interne provjere zabilježeno da je odbio predati kopiju ažurirane putovnice, te njegove nemogućnosti da pripremi financijske izvještaje za više od desetljeća.
Ostali čimbenici rizika uključivali su »pretjeranu razinu tajnosti od strane klijenta«, neuspjeh u pružanju financijskog obrazloženja za barem jednu transakciju i činjenicu da podrijetlo i izvor njegovog bogatstva nije bilo moguće identificirati.
Stručnjaci kažu kako se čini da je MeritServus prekršio sankcije EU-a radeći s Malofeevom tijekom tog razdoblja. »Svaki entitet koji je uključen u ovu shemu, a nalazi se u EU, bio bi kriv za omogućavanje izbjegavanja sankcija«, rekao je Keatinge.
Laki propisi
Tek nakon početka konflikta u Ukrajini, EU je standardizirao kazne za izbjegavanje sankcija u cijelom bloku. Međutim, dok se takav prijedlog ne usvoji, svaka država članica može nastaviti postavljati vlastite standarde za provedbu.
Cipar je u 2016. godini izglasao zakone prema kojima je kršenje sankcija EU-a i UN-a kažnjivo zatvorom ili globama u visi do 300.000 eura. Iako ima zakone o kršenju sankcija, Cipar također ima i reputaciju države s blagom provedbom zakona te je konzistentno prisutan u slučajevima povezanim s pranjem novca i financijskim kriminalom.
U SAD-u je Malofeevov suradnik John Hanick — bivši producent televizijskog kanala Fox News koji je pomogao Malofeevu da osnuje Tsargrad TV — optužen za kršenje sankcija i prijeti mu maksimalna zatvorska kazna od 25 godina što je maksimalna kazna za ovu vrstu kaznenog djela. Malofeevu prijeti još stroža kazna, ali vjerojatno neće biti izručen, iako je američki sudac u veljači naredio zapljenu njegove imovine u iznosu od 5,4 milijuna dolara.
Chris Tooke, specijalist za političke rizike u globalnoj konzultantskoj tvrtki J.S. Held, rekao je da bi pravne akcije protiv onih koji omogućuju izbjegavanje sankcija mogle spriječiti njihovo buduće kršenje. »Ako provedba nije efektivna — ako su tvrtke spremne preuzeti rizik nastavljanja pružanja usluga tim pojedincima — tada cijeli režim sankcija ne funkcionira«, rekao je.