Splitska jahta oligarhove supruge
Mašenjka Bačić, Anja Vladisavljević
—
Oštro je u Hrvatskoj, u okviru međunarodnog novinarskog projekta Russian Asset Tracker, koji će otkrivati i bilježiti imovinu ljudi bliskih Vladimiru Putinu, pronašao do sada nepoznato imanje i jahtu povezanu s obitelji Usmanov te kuću kćeri Nikolaja Tokarevog u Malom Lošinju
Irina VU, 35-metarska jahta modre boje, često je viđana na hrvatskom Jadranu. Posljednji put je locirana potkraj prošle godine kad je iz Splita išla u pravcu Murtera. Otkako su europske i američke vlasti krenule sa sankcijama prema ruskim oligarsima, gubi joj se trag.
Na temelju dokumenata koje je pribavio Oštro, utvrdili smo kako je jahta bila u vlasništvu tvrtki povezanih s obitelji ruskog oligarha uzbečkog podrijetla Alishera Usmanova, koji je danas na listama sankcioniranih osoba Europske unije, SAD-a i Velike Britanije zbog ruske agresije nad Ukrajinom.
Tako je Irina VU postala dio kolekcije imovine suradnika ruskog predsjednika Vladimira Putina, detektiranih u sklopu projekta Russian Asset Tracker, koji predvodi međunarodna novinarska mreža OCCRP.
Projekt u kojem sudjeluje Oštro te još 24 medija u prvoj je fazi tražio imovinu ruskih građana koji se nalaze na listi 35 opozicijskog lidera Alekseja Navaljnog. Na toj su listi oligarsi i ruski službenici za koje smatra da su sudjelovali u njegovu trovanju i zatvaranju. OCCRP i partneri pronašli su do sada više od 145 subjekata vrijednosti veće od 17 milijardi dolara povezane s osobama s Navaljnijeve liste.
Osim jahte Irina VU, Oštro je locirao i drugu imovinu članica Usmanove obitelji koje se nisu našle među sankcioniranim osobama: stari ljetnikovac i veliku šumu na Pelješcu, koji pripadaju Alisherovoj sestri, te nekretnine njegove supruge Irine Viner-Usmanove u Orebiću.
Kao što smo na Oštru izvijestili početkom 2020. godine, u Hrvatskoj nekretnine ima i Mayya Tokareva, kći Nikolaja Tokareva, koja je danas među sankcioniranima u SAD-u, Kanadi i Australiji, a tvrtka banke u krajnjem vlasništvu sankcioniranih Germana Khana, Mikhaila Fridmana i Petra Avena formalna je vlasnica lošinjske Jadranke.
Hrvatska je za potrebe reagiranja na sankcije protiv ruskih pojedinaca i poduzeća osnovala posebno tijelo za praćenje mjera ograničavanja koje predvodi Ministarstvo vanjskih i europskih poslova. Hoće li se ono sada pozabaviti i ovom imovinom, nisu nam željeli decidirano odgovoriti.
Usmanovi na jugu
Jahta Irina VU je 2012. godine registrirana u Splitu. Od tada ju se često moglo vidjeti u hrvatskim lukama od Dubrovnika preko Korčule i Orebića do Splita i elafitskog otoka Olipa. Danas se jahte takvog ili sličnog tipa te istoga godišta na internetskim stranicama kao što je Yacht World prodaju za oko 5 milijuna eura.
U vrijeme prve registracije u Hrvatskoj jahta je bila u vlasništvu hrvatske tvrtke Leraux jahte, čiji vlasnik je bila ciparska tvrtka Leraux Investment. Godine 2016. jahta je prešla u vlasništvo povezane ciparske tvrtke Leraux Yachts Leasing, da bi je sljedeće godine preuzela druga povezana tvrtka, Leraux Yachts s Kajmanskih otoka.
No ciparski Leraux Yachts Leasing je prema podacima tamošnjeg registra od 2015. do 2016. godine bio u vlasništvu Leraux Holdingsa. Prema ciparskom registru tvrtki, potonji je prvo bio u vlasništvu Leraux Investmentsa, a danas se kao vlasnik navodi Bridgewater s otoka Man, koji je povjerenik trusta Leraux.
Usmanova su već u ranijim istragama temeljenim na Paradise i Panama Papers povezali s Bridgewaterom. Prema dokumentima iz te dvije baze podataka, oboje supružnika Usmanov bili su identificirani kao klijenti ove tvrtke koja pruža korporativne usluge.
Prema sadašnjim podacima hrvatskog registra stvarnih vlasnika, krajnja vlasnica Leraux Holdingsa je Usmanovljeva supruga Irina Viner-Usmanova.
Leraux Holdings je vlasnik još jedne hrvatske tvrtke – Kisik. Ona u Orebiću ima nekretninu koja se sastoji od četiri kuće. Tamo su ljeti boravile djevojke koje treniraju ritmičku gimnastiku kod Viner-Usmanove, glavne trenerice ruske reprezentacije i predsjednice Ruskog saveza ritmičke gimnastike. U Moskvi je 2019. godine otvorena i masivna i moderna Gimnastička palača Irine Viner-Usmanove, a prema pisanju ruskih medija, financirao ju je njezin suprug Alisher Usmanov.
Njezina hrvatska tvrtka Kisik stekla je nekretnine uz more u Orebiću 2001. godine kad joj je pripojena tvrtka B-S Triton. Ta je tvrtka orebićko imanje kupila 1998. godine za 525.000 kuna, kako stoji u ugovoru o prodaji koji je dobio Oštro.
Kisik je na gradskom zemljištu na otoku Korčuli sagradio i sportsko igralište natkriveno montažnim balonom. Prema ugovoru iz 2007. godine, tvrtka je financirala gradnju te zauzvrat dobila mogućnost korištenja igrališta tijekom ljeta u razdoblju od 20 godina. U ostatku godine objekt koriste lokalni klubovi, udruge i škole. Premda sagrađen u suradnji s lokalnim vlastima, objekt nikad nije ishodio potrebne papire za gradnju.
Kako su za Oštro objasnile gradske vlasti, nakon isteka ugovora objekt i svi prateći sadržaji ostat će u vlasništvu grada.
Nedugo nakon što se objekt počeo koristiti, pojavili su se prvi problemi. Športski objekti Korčula, javna ustanova koja gospodari sportskim objektima u vlasništvu Grada Korčule, 2009. godine uočila je problem kondenzacije vlage na podu i bočnim stijenkama konstrukcije balona. Danas taj problem još nije riješen jer ustanova prema programu rada za ovu godinu namjerava zamijeniti sportsku podlogu u balonu te ugraditi sustav odvlaživanja i grijanja.
Dalibor Antunović, ravnatelj Športskih objekata Korčula, rekao je za Oštro da će se tvrtka Kisik, prema informacijama koje ima, povući iz tog objekta jer »više ne postoji interes ruske reprezentacije u ritmičkoj gimnastici za korištenjem ovog objekta« te da će navedeni ugovor vjerojatno biti raskinut bez obzira na moguće sankcije prema tvrtki Kisik.
Gradske su vlasti objasnile Oštru da je balon postavljen kao privremena građevina te kako se »temeljem Zakona o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama ne može legalizirati jer isti nije zgrada«. Športski objekti Korčula su, međutim u suradnji s Gradom Korčulom »pokrenuli legalizaciju ovog objekta te će se isto nastaviti u 2022. godini«. Nakon toga, ustanova tvrdi da će moći aplicirati na razne natječaje u svrhu modernizacije i poboljšanja objekta.
Sportski centar u Orebiću i balon u Korčuli nisu jedine nekretnine vezane uz obitelj Usmanovih u ovom dijelu Hrvatske. Sa sjeverne strane pelješkog poluotoka, u uvali Sutvid, Oštro otkriva kako je tvrtka Castellum Aquae kupila 2006. godine za 31,5 milijuna kuna stari ljetnikovac te okolnu šumu ukupne površine veće od 36 tisuća četvornih metara. Neizravna vlasnica Castellum Aquae je Usmanovljeva sestra Gulbakhor Ismailova, i to putem ciparske tvrtke Klaret Development.
Ljetnikovac je od početka 2013. godine pod preventivnom zaštitom zbog utvrđivanja svojstava kulturnog dobra. Unatoč tome, snimke Google Eartha pokazuju kako je u razdoblju od 2019. do 2021. godine na dijelu posjeda iskrčena šuma.
Iz Ministarstva poljoprivrede su nam odgovorili da im nije podnesen zahtjev za dozvolu sječe, kao što je to propisano zakonom. Na upit hoće li nešto napraviti po tom pitanju, odgovorili su nam da ako smatramo da se na navedenim katastarskim česticama nije poštovala zakonska procedura, o tome obavijestimo Državni inspektorat.
Tokarevi na sjeveru
Na Kvarneru, oko 400 kilometara sjeverno, u Malom Lošinju Mayya Tokareva, kći ruskog oligarha Nikolaja Tokareva, ima dvije nekretnine od kojih je jedna do sada bila nepoznata hrvatskoj javnosti.
Hrvatski mediji već su ranije pisali kako je tvrtka Katina 2003. godine od lošinjske Jadranke za milijun eura kupila vilu Karolinu, a Mayya Tokareva je postala njezina vlasnica 2017. godine.
Oštro sada otkriva još jednu nekretninu Tokareve u Malom Lošinju, koju posjeduje preko tvrtke TGA. Ova hrvatska tvrtka je 2011. godine kupila kuću u centru Malog Lošinja za 2,5 milijuna kuna. Tada joj je vlasnica bila Tokarovljeva supruga Galina, a njezina kći Mayya postala je vlasnica te tvrtke sljedeće godine.
Nikolaj Tokarev je podvrgnut sankcijama u EU, a od početka ožujka zajedno s kćeri nalazi se na listi sankcija Odjela za kontrolu strane imovine (OFAC) američkog ministarstva financija. OFAC navodi da »carstvo nekretnina Mayye Tokareve« uključuje najmanje tri tvrtke, od toga dvije – TGA i Katina – registrirane u Hrvatskoj. Potonja, piše OFAC, »posjeduje prvoklasnu nekretninu uz more na hrvatskom otoku, koji uključuje vilu što ju je sagradio devetnaestostoljetni austrijski car Franjo Josip I«.
Katina je 2012. godine dobila koncesiju na pomorskom dobru za korištenje i rekonstrukciju mola ispred vile Karoline, koja istječe u kolovozu ove godine. No, novi mul je 2017. godine bio dovršen, a lokalno stanovništvo se pobunilo jer je vlasnik onemogućio pristup moru. Premda je u nekoliko navrata na poziv stranaka napravila izvanredni očevid te utvrdila nepravilnosti koje je »koncesionar žurno ispravio«, Primorsko-goranska županija nije mu oduzela koncesiju, kako su objasnili Oštru.
Na Oštrov upit hoće li Katini oduzeti koncesiju prije isteka, iz Županije su nam odgovorili kako o tome nisu odlučivali jer bi postupak vezan uz raskid ugovora i mogući žalbeni postupak završio do isteka postojeće koncesije, ako ne i kasnije. No odlučili su ne pokrenuti »postupak za davanje nove koncesije iz razloga što je ocijenjeno da je upitna gospodarska opravdanost, o čemu je odlučeno i prije događanja u Ukrajini«.
Sankcionirana ruska banka na Lošinju
Na Lošinju dvije tvrtke, Beta ulaganje i Alpha ulaganje, formalne su vlasnice brojnih nekretnina. Beta je vlasnica lošinjskog turističkog diva Jadranka, a Alpha dviju tvrtki koje posjeduju nekretnine u lošinjskoj uvali Čikat.
Kako je Oštro izvijestio u prosincu prošle godine, prema hrvatskom registru stvarnih vlasnika u 2020. godini neizravni krajnji vlasnici Jadranke bili su Petr Aven, Mikhail Fridman, German Khan i Alexey Kuzmichev, vlasnici ruske privatne banke Alfa-Bank. Danas su svi na europskoj i švicarskoj listi sankcioniranih ruskih građana te na listi Ujedinjenoga Kraljevstva. Uz to, Australija je sankcionirala Avena i Fridmana.
Registar stvarnih vlasnika nije, međutim, odražavao stvarnu vlasničku strukturu.
Spomenuti ruski oligarsi bili su navedeni u hrvatskom registru stvarnih vlasnika jer su stvarni vlasnici banke Alfa-Bank, a njihova tvrtka za upravljanje fondovima UK Alfa-kapital je formalna vlasnica Jadranke. Ona je, naime, vlasnica Beta ulaganja.
UK Alfa-kapital upravlja ruskim fondom AB. No stvarni vlasnik fonda AB su tvrtke koje su u krajnjem vlasništvu Krešimira Filipovića i Predraga Perenčevića, brata poznatijeg Mihajla Perenčevića, što je Oštro izvijestio prošle godine. Filipović i Perenčević danas su u registru stvarnih vlasnika navedeni kao neizravni vlasnici Jadranke i Beta ulaganja.
Spomenuti ruski oligarsi su se do početka ovog mjeseca nalazili i u registru stvarnih vlasnika još jedne hrvatske tvrtke – Alpha ulaganje. Ona je u formalnom vlasništvu iste upravljačke tvrtke ruske banke Alfa-Bank, a preko svojih tvrtki kćeri Magnum HR Nova i Vila Hygeia ima nekretnine u uvali Čikat na Lošinju. Sredinom ovog mjeseca stvarni vlasnici su promijenjeni te se u registru stvarnih vlasnika nalazi samo Predrag Perenčević.
Ministarstvu vanjskih i europskih poslova poslali smo upit o tome jesu li sankcionirali imovinu Usmanove i Ismailove na Pelješcu te Tokareve u Malom Lošinju, kao i da nam objasne na koji način. Do trenutka objave ovog teksta Ministarstvo nije odgovorilo. Njihov odgovor objavit ćemo naknadno.
Komentar smo putem elektroničke pošte zatražili i od Mayye Tokareve, no nismo dobili odgovore.
Oštro je od osobe ovlaštene za zastupanje hrvatske tvrtke Castellum Aquae zatražio da zahtjev za komentarom proslijedi vlasnici tvrtke Gulbakhor Ismailovoj te je isto zatražio i od sportskih ustanova koje vodi Viner-Usmanova. Također nismo dobili odgovore.
*DOPUNA, 30.1.2023: Ulisher Usmanov obratio se OCCRP-u 28. siječnja ove godine te zatražio ispravak informacije tvrdeći kako nije vlasnik jahte Irina VU te da nije više u braku s Irinom Viner. Usmanov je dodao i kako nije oligarh.