Saborski zastupnici ne prijavljuju objekte, ne ažuriraju imovinske kartice

Ana Čelar, Ema Grgić, Mašenjka Bačić

U trećoj fazi projekta Detektor imovine novinari Oštra provjerili su imovinske kartice aktualnih saborskih zastupnika. Otkrili su da ih čak 17 do naših upita nije ažuriralo ili prijavilo imovinske kartice, dok su ostali izostavljali svoje nekretnine i poslovne udjele.

Vizualizacija: Mashoni

Livada na kojoj se nalazi kuća, neprijavljena naslijeđena imovina, poslovni subjekti koji primaju novac od tijela javne vlasti, neažurirane imovinske kartice ili njihovo nepostojanje dio su nepravilnosti koje su novinarke Oštra pronašle pri provjeri imovinskih kartica zastupnika Hrvatskog sabora.

U trećoj fazi projekta Detektor imovine provjerili smo 151 saborskog zastupnika. Za četvero koji su prvi put na dužnosti imovinske kartice nisu objavljene do zaključenja teksta, a još devet ih svoje nije ažuriralo ili su u postupku administrativne provjere. 

Od onih koji su podnijeli imovinske kartice ili imaju neažurirane imovinske kartice novinarke Oštra pronašle su 49 neprijavljenih nekretnina i 7 neprijavljenih tvrtki. Od ukupno 800 prijavljenih nekretnina pronašle su i provjerile njih 657. Preostale nekretnine novinarke Oštra nisu uspjele pronaći u zemljišnim knjigama ni u katastru.

Objekt bez dozvola zastupnica ne smatra objektom

Dubravka Lipovac Pehar, zastupnica iz redova Domovinskog pokreta, kojoj je ovo prvi mandat u Saboru, prijavila je, uz stan u Slavonskom Brodu, oranicu u vlasništvu supruga u Podvinju pokraj Slavonskog Broda.

Naše istraživanje pokazalo je da se na navedenoj parceli nalazi manja kuća, koju Lipovac Pehar nije prijavila. Prema izračunu portala Map Developersa za procjenjivanje veličine površina, ima oko 47 četvornih metara. Iz Grada Slavonskog Broda odgovorili su nam kako na navedenoj parceli nema dozvola o građenju.

Foto: Oštro

Put do nekretnine, označen kao javna površina, ograđen je te mu nije moguće pristupiti.

Lipovac Pehar je na upit Oštra rekla kako je riječ o objektu koji je prema njezinim saznanjima izgrađen prije 1968. godine.

»Budući da ovaj objekt datira iz tog razdoblja, njegova legalnost nije dovedena u pitanje unatoč tome što nikad nije imao priključke za struju, vodu ili kanalizaciju, a niti se upotrebljavao za stambene svrhe«, odgovorila je Oštru Lipovac Pehar te objasnila kako s obzirom na loše stanje ne ispunjava zakonske uvjete za upotrebu. Dodala je i da se sukladno komunalnom redu oranica održava te da njezin suprug nije postavio ogradu, a oni parceli pristupaju s druge strane.

Na pitanje zbog čega objekt nije evidentirala u imovinskoj kartici odgovorila je kako ga ne smatra objektom.

»Kako sam navela, objekt je u izrazito lošem stanju, s napuklinama koje su posljedica pomicanja tla i klizišta, bez sanitarnog čvora, vode i struje te manje kvadrature od 30 četvornih metara. Koristi se isključivo kao spremište«, rekla je Lipovac Pehar.

Umjesto tiskare prijavila livadu

SDP-ova zastupnica Ana Puž Kukuljan, koja obnaša svoj prvi mandat u Hrvatskom saboru, posjeduje 40 nekretninu na širem području Opatije, koja je uglavnom naslijeđena. Njezin suprug, prema podacima iz imovinske kartice, ima dvije livade ukupne površine 1372 kvadrata koje je kupio 2011. godine.

No istraga Oštra pokazala je da se na njima nalazi građevina veličine oko 200 četvornih metara. U toj zgradi prijavljena je tvrtka Impress, čiji je direktor Nenad Kukuljan, suprug Puž Kukuljan.

Nova saborska zastupnica tamo je radila od travnja 2021. do studenog 2022. godine. Na Google Mapsu je označena kao tiskara.

Puž Kukuljan odgovorila je za Oštro kako je riječ o objektu koji još nije dovršen i za koji postoji građevinska dozvola, a kad bude završen bit će upisan u vlasnički list. Satelitske snimke pokazuju da je gradnja počela najranije 2018. godine. No Puž Kukuljan nekretninu nije prijavila kao građevno zemljište.

I HDZ-ov potpredsjednik Hrvatskog sabora Željko Reiner prijavio je netočne podatke. U njegovoj imovinskoj kartici stoji kako je vlasnik kuće s okućnicom u Zagrebu veličine 131 četvorni metar.

Riječ je o nekretnini na Črnomercu koja se sastoji od kuće koja prema zemljišnim i katastarskim knjigama ima 178 kvadrata, bazen veličine 42 kvadrata, popratne zgrade ukupne veličine 37 kvadrata i dvorišta od 509 kvadrata.

U odgovoru za Oštro Reiner je rekao kako se brojka od 131 četvornog metra odnosi na veličinu kuće, a ne na cijelu nekretninu.

Rastreseni saborski zastupnici

Šesnaest zastupnika i zastupnica nije prijavilo ukupno 49 nekretnina. U najviše slučajeva riječ je o naslijeđenoj imovini. Neki od njih, poput HDZ-ova gradonačelnika Dubrovnika Mate Frankovića, nisu bili svjesni naslijeđene nekretnine, kako je objasnio Oštru.

HDZ-ova zastupnica i gradonačelnica Petrinje Magdalena Komes nije prijavila čak 16 naslijeđenih nekretnina koje ima u suvlasništvu s drugim osobama u Selcima pokraj Crikvenice, gdje je suvlasnica 6,2 tisuće četvornih metara pašnjaka i šuma te u Solinama na Krku, gdje je suvlasnica 5,2 tisuća kvadrata oranica. U odgovoru za Oštro rekla je kako je riječ o formalnom propustu.

»Predmetne nekretnine nisu mi lokacijski poznate, kao ni njihove adrese, a sukladno malom udjelu ne mogu iste koristiti, niti većinski vlasnici trebaju otkup«, rekla je Komes dodajući kako je riječ o udjelima do najviše 3,1 posto.

»Nemoguće im je stoga odrediti vrijednost, zbog čega sam ove godine angažirala odvjetnika kako bih dobavila podatke potrebne za prijavu. Realnost je kako kućanski aparati u bilo kojem domaćinstvu, a pogotovo bijela tehnika, imaju veću vrijednost nego predmetni udjeli u nekretninama«, rekla je Komes dodajući da će bez obzira na to dopuniti imovinsku karticu podacima koje je do sada prikupila. 

Njezin stranački kolega Ivan Dabo, ujedno i gradonačelnik Novalje, također nije prijavio suvlasništvo nad naslijeđenih 78,3 tisuće kvadrata pašnjaka i šume u Novalji. »Predmetne katastarske čestice bile su predmet katastarskih izmjera. Riječ je o pašnjacima koje sam naslijedio od svoga oca, a u kojima imam suvlasnički dio zajedno s drugim osobama. Iste namjeravam prijaviti u svoju imovinsku karticu prilikom podnošenja godišnje obveze«, odgovorio je Dabo. 

Ni Mostov Ivica Ledenko također nije prijavio naslijeđenu imovinu u Trbounju pokraj Drniša. Riječ je o 34 tisuće kvadrata oranica i pašnjaka, među kojima je i kuća veličine 352 četvorna metra. Ledenko je suvlasnik ovih nekretnina s još 16 osoba.

U odgovoru za Oštro rekao je kako na ruralnim područjima posjed nad česticama nije »čišćen« te se nasljednim pravom samo umnožavao broj vlasnika godinama.

Za navedene nekretnine kaže da nije u posjedu, a da je očekivao kako će se to riješiti kroz geodetsku izmjeru Državne geodetske uprave, što se nije dogodilo. Požalio se kako se nije stigao konzultirati s Povjerenstvom o ovoj temi zbog »uhodavanja u rad Sabora, pronalazak smještaja u Zagrebu i ostalih administrativnih potreba«.

Milorad Pupovac iz SDSS-a nije prijavio dvije nekretnine koje posjeduje njegova izvanbračna supruga u Velikoj Popini u Gračacu. Riječ je o nekretninama ukupne veličine 7,6 tisuća kvadrata, koje Pupovčeva partnerica posjeduje zajedno s još nekoliko osoba. Pupovac nije odgovorio na Oštrov upit.

Njegova stranačka kolegica Dragana Jeckov također je propustila prijaviti dvije nekretnine supruga. Riječ je o oranicama u Negoslavcima pokraj Vukovara ukupne veličine 30,3 tisuća  kvadrata. Nakon našeg upita Jeckov se ispričala zbog propusta te obećala ispraviti imovinsku karticu.

Petina HDZ-ovaca upisala obveznice

Osim velikog broja nekretnina, analiza imovine aktualnog saziva Hrvatskog sabora pokazala je kako su više od polovice njih vlasnici različitih poslovnih udjela, dionica ili drugih vrijednosnih papira. Novinarke Oštra analizirale su podatke ukupno 192 poslovna subjekta u vlasništvu zastupnika i pronašle sedam neprijavljenih tvrtki i 15 drugih netočnih unosa.

Najviše je vlasnika dionica – 35 zastupnika ukupno je prijavilo njih 78, među kojima su najčešće one Hrvatskog telekoma (23). Državne obveznice manje su popularne u imovinskim karticama – njih 34 upisala su 24 zastupnika. 

Među njima je 11 od 55 zastupnika vladajućeg HDZ-a – stranke koja je građanima ove financijske dokumente ponudila 2023. godine, a za koje je u veljači iste godine premijer Andrej Plenković rekao kako ih »ne bi ni izdavali da nisu uvjereni da su dobra prilika«. 

Prema podacima Državne riznice, od 45 analiziranih tvrtki, za njih devet ove je godine isplaćen novac iz državnog proračuna. Riječ je o ukupnom iznosu od gotovo 250 tisuća eura za razne usluge – od zdravstvenih i promidžbenih do službenih putovanja i strateških zaliha.

Nisu predali imovinske kartice

Tijekom našeg istraživanja 17 saborskih zastupnika nije imalo objavljene imovinske kartice ili ih nije ažuriralo. Od našeg upita početkom ovog mjeseca za četvero zastupnika objavljena je nova imovinska kartica – romskog predstavnika Veljka Kajtazija te HDZ-ova Krešimira Ačkara, inače i gradonačelnika Velike Gorice, Marina Mandarića, ujedno i gradonačelnika Đakova, te Ljubicu Lukačić.

Uz Mandarića i Lukačić, koji nisu podnijeli imovinske kartice u trenutku kad im je Oštro poslao upit, još sedmero ih to nije napravilo.

Mato Franković i Zoran Gregurović, HDZ-ovi gradonačelnici Dubrovnika i Krapine, odgovorili su Oštru da je riječ o nenamjernim previdima te obećali ažurirati imovinske kartice. Njihova stranačka kolegica Anđelka Salopek Oštru je odgovorila kako nije stigla na vrijeme ispuniti imovinsku karticu zbog smrtnog slučaja u obitelji. 

Dario Zurovec, gradonačelnik Svete Nedjelje, odgovorio je Oštru kako su mu iz Povjerenstva rekli da ne treba podnositi novu imovinsku karticu. Za Oštro su iz Povjerenstva potvrdili kako novi zastupnici, ako i obnašaju neku drugu dužnost za koju su već podnijeli imovinsku karticu, moraju priložiti nove imovinske kartice stupanjem na novu dužnost. Dubravko Bilić, gradonačelnik Ludbrega iz redova SDP-a Oštru je rekao da će ažurirati nove podatke.

HDZ-ov Andro Krstulović Opara nije odgovorio na Oštrov upit, a nakon njega poslao je Povjerenstvu ažuriranu imovinsku karticu. No još nije ažurirana.

Ni Veselko Gabričević iz Hrvatske stranke umirovljenika nije odgovorio na Oštrov upit zašto nije na vrijeme poslao imovinsku karticu. Kao ni HDZ-ova Ljubica Lukačić te njezini stranački kolege Marin Mandarić i gradonačelnik Imotskog Ivan Budalić.

Za šestero zastupnika Povjerenstvo je odgovorilo kako još nije primilo imovinske kartice u fizičkom obliku. Petero od njih poslalo je ažurirane verzije elektroničkim putem isti dan ili nakon Oštrova upita. Igor Peternel, koji je izabran u Sabor s liste Domovinskog pokreta, poslao je Oštru svoju imovinsku karticu, no nismo je uvrstili u istraživanje jer još nije objavljena na stranicama Povjerenstva s obzirom na to da je nisu dobili u fizičkom obliku.

Iz Povjerenstva su odgovorili i kako »u odnosu na obveznike koji ne podnose imovinske kartice u pravilu periodički otvaraju predmete te će stoga protiv svih obveznika koji nisu podnijeli npr. imovinske kartice povodom stupanja na dužnost biti otvoreni predmeti u istom trenutku«. Informativni e-mail su im poslali kako zastupnici »za otvaranje predmeta ne bi saznali iz medija«.

Saborski zastupnici u novcu

Ukupno 134 zastupnika prijavilo je neki oblik štednje. Uvjerljivo najveću štednju ima HDZ-ov Pero Ćosić, koji je prijavio više od 402 tisuće eura. Više od 200 tisuća eura imaju još Ivica Mesić iz Domovinskog pokreta, Rada Borić iz Možemo!, SDP-ov Arsen Bauk, nekadašnja europarlamentarka i nezavisna zastupnica Marijana Petir, predstavnik mađarske nacionalne manjine Robert Jankovics te nezavisni Željko Lacković.

Kad je riječ o zaduženjima, 108 zastupnika prijavilo je kako imaju kredite. Najveći iznos kredita od 293 tisuće eura ima Mostov Ante Kujundžić, slijedi Mišel Jakšić iz SDP-a s 257 tisuća eura te Tomislav Josić iz Domovinskog pokreta i Josip Đakić iz HDZ-a, kojima dug prema bankama iznosi 252, odnosno 250 tisuća eura.

Oštro će i dalje pratiti i istraživati imovinu dužnosnika te osvježavati podatke Detektora imovine.


Ako imate saznanja o neprijavljenoj ili pogrešno prijavljenoj imovini dužnosnika, možete nam pomoći. Javite nam informacije koje imate, a mi ćemo ih neovisno provjeriti i uključiti u bazu.

Pišite nam na detektorimovine@portal-ostro.hr

Ana ČelarDetektor imovine, Sabor