Od dijamanata u Belgiji do nekretnina u Hrvatskoj

Mašenjka Bačić

Ukrajinska poduzetnica, pod istragom u domovini zbog ratnog profiterstva, u Hrvatskoj je u osam godina potrošila više od 25 milijuna eura, a belgijske vlasti sada istražuju tvrtku njezine kćeri, koja se bavi prodajom dijamanata.

Foto: Oštro

U kolovozu ove godine ukrajinski Ured za ekonomsku sigurnost zaplijenio je 4,7 milijuna eura u gotovini pronađenih u prtljažniku vozila računovođe tamošnje tvrtke Meat Mix. Prilikom pretrage rezidencije direktora zaplijenjeno je još 2,5 milijuna ukrajinskih hrivnji (56,7 tisuća eura) u gotovini te dokumenti za koje tamošnji istražitelji tvrde da pripadaju Tetiani Hlyniani. Među njima je i faktura koju joj je 29. travnja 2024. godine izdala hrvatska tvrtka Nazarii. 

Tetiana Hlyniana (u hrvatskim dokumentima i medijima navodi se kao Glinjana, odnosno Glyniana) ukrajinska je poduzetnica čije se tvrtke spominju u istragama vezanim uz ratno profiterstvo u Ukrajini, a u Hrvatskoj je donedavno preko nekoliko tvrtki, među kojima je i spomenuta Nazarii, posjedovala više nekretnina, poput hotela u Splitu.

Ukrajinska tvrtka Meat Mix danas je u suvlasništvu unuka po kojem je Nazarii dobila ime. Zajedno s još nekoliko tamošnjih tvrtki dio je istraga ukrajinskih vlasti koje se bave kaznenim slučajevima povezanim sa skandalom prodaje hrane po višoj cijeni ukrajinskoj vojsci.

Hlyniana je u Hrvatskoj od 2016. godine preko svojih tvrtki kupovala više nekretnina o čemu su hrvatski mediji izvijestili početkom ove godine prenijevši istraživanje ukrajinskog portala NV Business. Četiri njezine tvrtke bile su vlasnice splitskih hotela Lux, Sia, Mirari, poslovnih prostora u Splitu, zemlje na Klisu te kuće u Brelima.

Dan nakon objava hrvatskih medija Hlyniana je prodala hrvatskom građaninu Dijanu Jahjefendiću svoje hrvatske tvrtke. Jahjefendić, široj javnosti poznat tek kao bivši suprug splitske glumice Ane Gruice, iza sebe ima nekoliko likvidiranih tvrtki koje su se bavile trgovinom.

Hotel Mirari u Splitu, foto: Oštro

Oštro sada otkriva kako su tadašnje Hlynianine tvrtke od 2016. do 2023. godine do danas potrošile ukupno 25,9 milijuna eura za kupnju splitskih hotela, poslovnih prostora, zemljišta na Klisu te kuće u Brelima.

Oštro je u posjedu ugovora kojim su Hlyniana i njezine tvrtke stekle nekretnine kao i ugovora o prijenosu poslovnih udjela kojima su nekretnine prebačene na Jahjefendića. Potonji pokazuju kako je on odmah postao vlasnik, dok mu je obaveza plaćanja protegnuta do sredine siječnja 2025. godine.

Osim istraga u Ukrajini, belgijske vlasti provode istragu o mogućem pranju novca protiv tvrtke IKG za trgovanje dijamantima u vlasništvu Irine Kut, kćeri Tetiane Hlyniane, koja još nije službeno osumnjičena. Belgijski tužitelji otkrili su novinarima kako su u okviru postupka zaplijenili dva milijuna eura. Kut se implicitno spominje i u ukrajinskim istragama, a kratko je vrijeme, od rujna 2022. do kolovoza 2023. godine, bila suvlasnica tvrtke Nazarii.

Državno odvjetništvo RH i Općinsko državno odvjetništvo u Splitu nisu željeli komentirati istražuju li imovinu koju je Hlyniana imala u Hrvatskoj.

Brza prodaja imovine

Svoju prvu tvrtku u Hrvatskoj Nazarii, Hlyniana osnovala je u siječnju 2016. godine. Već dva mjeseca kasnije tvrtka je za 1,2 milijuna eura kupila kuću veličine 573 metra četvornih (m2) u Brelima pokraj Makarske. U kolovozu iste godine Hlyniana je za isti iznos od Nazariija kupila kuću u kojoj danas ima prijavljeno mjesto prebivališta u Hrvatskoj. Nazarii je potom 2021. godine za 2,85 milijuna eura kupio splitski hotel Mirari, koji je tada još bio u izgradnji.

Većinu nekretnina – splitske hotele Sia i Luxe, poslovne prostore u Splitu te zemljište na Klisu, Hlyniana je kupila tijekom 2023. godine. Upravo te godine počele su istrage ukrajinskih vlasti za navodno ratno profiterstvo, odnosno prodaju hrane vojsci po dva ili tri puta većoj cijeni od tržišne.

Hotel Sia u Splitu, foto: Oštro

U lipnju 2023. Nazarii je za 500 tisuća eura kupila zemlju na Klisu, a potom u rujnu za ukupno 850 tisuća eura i poslovne prostore u Splitu te tvrtku Mimoza, vlasnicu splitskog hotela Lux za 10 milijuna eura. U listopadu je Hlyniana za šest milijuna eura kupila tvrtku Zen Adria, koja ima splitski hotel Sia. Tako je u jednoj godini u hrvatske nekretnine uložila ukupno 17,35 milijuna eura.

Nakon što je 7. siječnja ove godine u hrvatskim medijima objavljena vijest o njezinim nekretninama, Hlyniana je sljedeći dan prodala svoje tvrtke, vlasnice tih nekretnina. Tvrtke Nazarii, Zen Adria, Mimoza i Pigment prodala je Dijanu Jahjefendiću za ukupno 24,6 milijuna eura.

Jahjefendić je početkom 2000-ih bio vlasnik tvrtke Ornela, registrirane za bavljenje trgovinom na domaćem i inozemnom tržištu. Od 2004. do 2019. godine imao je tvrtku Dijan & svijet sporta za posredovanje u trgovini raznovrsnim proizvodima, a od 2009. do 2014. bio je suvlasnik tvrtke Monile koja se bavila trgovinom na malo satovima i nakitom. Od 2010. do 2014. bio je i vlasnik tvrtke Bellator Natus za pripremu i usluživanje pića. Nijedna danas ne postoji, dok je Jahjefendić lani u listopadu osnovao tvrtku Dijan consulting za iznajmljivanje i upravljanje nekretninama.

Jahjefendić je udjele u spomenutim tvrtkama stekao odmah, dok mu je rok za plaćanje 15. siječnja sljedeće godine. Uz to, Hlyniana je zadržala pravo nazadkupnje prema kojem u roku od tri godine ima pravo ponovo kupiti udjele u tvrtkama za istu cijenu.

Odvjetnik Marin Kuvač, koji se bavi i trgovačkim pravom, za Oštro je rekao kako bi činjenica da se poslovni udjeli prenose prije negoli je isplaćena kupoprodajna cijena mogli biti neuobičajeni.

»Budući da je riječ o milijunskim iznosima, osobno to smatram neobičnim, međutim svakako pridržavam i mogućnost da bi opravdanost takve klauzule možda proizlazila iz ukupnog činjeničnog stanja utvrđenog nakon cjelokupne analize sve potrebne dokumentacije, kojom trenutno ne raspolažem«, rekao je Kuvač.

Zbog čega se Jahjefendić odlučio upustiti u turističke vode te odakle mu sredstva, ostaje nejasno. No Nazarii nije stala s kupnjom nekretnina. U ožujku ove godine za milijun eura postala je vlasnica zemljište pokraj Splita.

Hotel Luxe u Splitu, foto: Oštro

Kad smo ga nazvali na telefon, rekao je kako se nalazi izvan Hrvatske te odbio dati komentar. »Jesu jednostavna pitanja, ali ne mogu sada odgovoriti«, rekao je Jahjefendić. Poslali smo mu i pitanja mailom, no na njih nije odgovorio.

Hlyanin odvjetnik poslao je novinarima odgovor u kojem navodi da su Hlyniana i njezin suprug nedavno bili žrtve oružanog napada u Hrvatskoj zbog kojeg su hospitalizirani.

Hrvatska policija objavila je prošli tjedan vijest kako su 11. prosinca na području Makarske napadnuta muška i ženska osoba, a portal Indeks objavio je kako je neslužbeno doznao da je riječ upravo o Hlyniani i njezinu suprugu.

»Ovaj je incident trenutno pod aktivnom istragom nadležnih tijela. S obzirom na tijek istrage, nismo u mogućnosti pružiti informacije koje spadaju pod tajnost istrage, uključujući bilo kakve podatke vezane uz poslovne transakcije naše klijentice«, stoji u odgovoru Hlynianina odvjetnika koji naglašava kako je Hlyniana u potpunosti posvećena suradnji s nadležnim tijelima kako bi se osigurala istina u svim relevantnim kaznenim postupcima.

Istrage u Belgiji i Ukrajini

DORH i USKOK nisu željeli odgovoriti Oštru vode li se protiv Tetiane Hlyniane ikakve istrage. No njihovi kolege u Belgiji i Ukrajini zato imaju pune ruke posla s Hlynianinom obitelji.

Belgijska tvrtka njezine kćeri Irine Kut, bivše suvlasnice Nazariija, u Belgiji je pod istragom za navodno pranje novca u sklopu koje su zaplijenili dva milijuna eura.

Kut se implicitno spominje i u istragama nekoliko različitih državnih tijela za navodno ratno profiterstvo koje se vode u Ukrajini. Tamo je nekoliko tvrtki optuženo da je prodavalo hranu vojsci po dva ili tri puta većoj cijeni od tržišne tijekom 2022. i 2023. godine. Iz ureda državnog tužitelja Belgije odbili su komentirati jesu li istrage u dvije zemlje povezane, odnosno jesu li sredstva zaplijenjena od Kut došla od potencijalno nezakonitih prihoda stečenih shemom za prodavanje hrane ukrajinskoj vojsci. 

Putem svoje odvjetnice Aurélie Verheylesonne, Kut je odbila komentirati istragu o pranju novca u Belgiji te je li imala ikakvu ulogu u prodaji hrane u Ukrajini.

Tamo je u siječnju prošle godine zamjenik ministra obrane Ukrajine Vyacheslav Shapovalov podnio ostavku nakon što je izbio skandal s cijenama hrane, koje ukrajinske vlasti i dalje istražuju.

Ukrajinski sudski dokumenti pokazuju da je nekoliko tvrtki spomenutih u najmanje dvije istrage bilo u vlasništvu ili pod navodnom kontrolom Tetiane Hlyniane.

»Gospođa. Hlyniana nije pozvana niti ispitana kao svjedok, nije navedena kao osumnjičena ili optužena i nisu joj izrečene nikakve procesne ili restriktivne mjere«, rekao je Hlynianin odvjetnik.

Ni Kut ni Hlyniana nisu imenovane u sudskim spisima, no dokumenti pružaju dovoljno dokaza da su ih novinari uspjeli identificirati.

Primjerice, u sudskoj odluci iz travnja prošle godine Nacionalnom antikorupcijskom uredu dopuštena je pretraga i zapljena imovine koja se odnosi na neimenovanu osobu s »odlučujućim utjecajem« na tvrtke zadužene za opskrbu vojske hranom. Dokument navodi i da je ta osoba bila vlasnica tvrtke Premium Company tijekom svibnja i prosinca 2022. godine. Podaci iz sudskog registra pokazuju kako je vlasnica te tvrtke tijekom tog razdoblja bila Hlyniana.

U drugoj sudskoj odluci o zapljeni imovine iz kolovoza ove godine u okviru istrage Ureda za ekonomsku sigurnost navodi se adresa skladišta u gradu Uzynu, koja su se navodno koristila u shemi moguće prijevare s hranom. Zemljišni dokumenti pokazuju da je Kut suvlasnica tih skladišta.

Među tvrtkama koje istražuje Ured za ekonomsku sigurnost te su navodno isporučivale preskupu hranu je i Meat Mix s početka priče.

Meat Mix je registrirana na adresi jednog od pretraženih skladišta u Kutinu vlasništvu te je također bila u njezinu vlasništvu do 2021. godine. Tada ju je preuzela njezina majka, koja je ostala vlasnica do veljače 2023. godine, kada je Ured započeo svoju istragu. Danas joj je suvlasnik Hlynianin unuk, po kojem je hrvatska tvrtka Nazarii – vlasnica splitskog hotela Mirari – dobila ime.


U istraživanju ove priče sudjelovali su Lars Bové (De Tijd), Yanina Korniienko (Slidstvo.Info), Elena Loginova (OCCRP).