Oštro Hrvatska

View Original

Hrvatska je druga europska zemlja s najviše umrlih od raka

Rezultat je porazan godinama – na svakih sto tisuća stanovnika u Hrvatskoj od raka strada više od 300 osoba, a stanje je gore samo u Mađarskoj.

Autorica: Matea Grgin


TVRDNJA:

»Važno je reći, otkad je on [Plenković] premijer do danas, dakle to je sad već prošlo osam godina, nije se ni milimetra popravilo preživljenje hrvatskih pacijenata koje je vrlo loše, drugo najgore u Europi.«

Izvorna objava: KAportal

Ocjena:


Predsjednička kandidatkinja Ivana Kekin kazala je da premijer »nije napravio apsolutno ništa da popravi tragičan rezultat« broja smrti od raka. Foto: Biljana Šimić / N1

Saborska zastupnica i predsjednička kandidatkinja stranke Možemo! Ivana Kekin u intervjuu za KAportal se 19. rujna osvrnula na dan ranije održano aktualno prijepodne na kojem je premijera Andreja Plenkovića kritizirala zbog stanja u zdravstvenom sustavu. 

»Važno je reći, otkad je on premijer do danas, dakle to je sad već prošlo osam godina, nije se ni milimetra popravilo preživljenje hrvatskih pacijenata koje je vrlo loše, drugo najgore u Europi«, istakla je na samom početku intervjua.

Kekin se pritom referira konkretno na smrtnost od raka – a ne drugih bolesti, pojasnila je na upit Raskrinkavanja. »Prema Eurostatovim podacima, Hrvatska se već dugi niz godina nalazi na predzadnjem mjestu«, ponovila je u svom odgovoru.

Na iste statističke podatke pozivala se i kasnije, 24. listopada, uoči godišnjeg izvještaja predsjednika Vlade, kao i 26. studenog na sjednici Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku na temu prijedloga za iskazivanje povjerenja dr. sc. Ireni Hrstić za obavljanje dužnosti ministrice zdravstva.

Inače doktorica psihijatrije, Kekin se problemima javnog zdravstva bavila u prošlom sazivu Hrvatskog sabora kao članica Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku, dok u trenutnom obnaša funkciju predsjednice. U odgovoru Raskrinkavanju, kao izvor podataka navela je dokument Health at a Glance.

Riječ je o izvješću kojeg svake dvije godine na svojim stranicama objavljuju Europska komisija i Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD), a koje objedinjuje statističke podatke iz područja zdravstva na razini zemalja članica OECD-a.

Prema podacima izvješća iz 2016. godine, upravo je rak bio drugi najčešći uzrok smrti u svim europskim zemljama. Sa smrtnošću najmanje 10 posto višom od EU prosjeka, Hrvatska je nakon Mađarske druga najgora zemlja. Stanje na ljestvici je nepromijenjeno u posljednjem objavljenom izvješću iz 2022. godine, gdje Hrvatska ima stopu smrtnosti od raka 15 posto višu od prosjeka EU.

Više statističkih pokazatelja pritom objavljuje Eurostat — njihova baza podataka pokazuje da su 2016. godine u Hrvatskoj na svakih 100 tisuća stanovnika od raka preminule gotovo 334 osobe, dok je u 2022. godini taj broj pao na gotovo 310 osoba.

See this content in the original post

»Kada sam rekla da se preživljenje nije popravilo, podrazumijevala sam da se pozicija Hrvatske na Eurostatovoj listi smrtnosti od raka nije popravila – svo vrijeme mandata Andreja Plenkovića smo drugi najgori u EU – na toj se listi nismo pomakli niti za milimetar. Moguće je da se izjavu može protumačiti na više načina, ali moja je poruka bila da smo trajno drugi najgori«, objasnila je Kekin u odgovoru Raskrinkavanju.


Zaključak

Predsjednička kandidatkinja Ivana Kekin u intervjuu za KAportal rekla je da se u vrijeme mandata premijera Plenkovića »nije ni milimetra popravilo preživljenje hrvatskih pacijenata koje je vrlo loše, drugo najgore u Europi«.

Prema podacima Europske komisije koji se redovito objavljuju u dokumentima Health at a Glance, a na koje se referirala Kekin, vidljivo je da je Hrvatska po broju umrlih od raka na drugom mjestu u EU u izvještaju iz 2016. kao i u izvještaju iz 2022. godine.

Međutim, pregledom Eurostatove baze podataka o smrtnosti od raka, Raskrinkavanje je utvrdilo da se stanje za hrvatske pacijente popravilo – s 333.86 smrti od raka na 100 tisuća stanovnika u 2016. na 308.2 u 2021. godini. 

Shodno tome, nije točno da se za vrijeme Plenkovićeva mandata stanje »nije ni milimetra popravilo«. Kekin se neprecizno izrazila pa su moguća različita tumačenja njene izjave – što je i sama potvrdila Raskrinkavanju.

Prema metodologiji projekta, tvrdnja Ivane Kekin spada u kategoriju šlampavo.


Šlampavo

Objava u kojoj se autoru potkrala pogreška pa je objavio netočne informacije ili naveo neprovjerene podatke iz drugog izvora. Iz objave mora biti vidljivo da je greška učinjena nenamjerno ili bez namjere širenja netočnih informacija.

Ocjene koje dajemo provjerenim tvrdnjama nalaze se u našoj metodologiji.


Projekt Raskrinkavanje.hr podržava Europski fond za medije i informacije, kojim upravlja Zaklada Calouste Gulbenkian.

Isključivu odgovornost za bilo koji sadržaj koji podupire Europski fond za medije i informiranje snose autori i on ne mora nužno odražavati stajališta EMIF-a i partnera Fonda, Zaklade Calouste Gulbenkian i Europskog sveučilišnog instituta.