Članice UN-a složile su se oko zaštite međunarodnih voda
Oštro
—
Nakon gotovo dva desetljeća pregovora, UN je donio okvir koji pruža alate za uspostavu i upravljanje zaštićenih morskih područja koji je korak naprijed prema planu očuvanja 30 posto kopna i vodene površine u svijetu do 2030. godine
Ujedinjeni narodi dogovorili su zajednički sporazum za zaštitu područja otvorenog mora. Ovaj korak predstavljen je kao velik pomak u borbi za zaustavljanje prekomjernog ribolova i očuvanje morske biološke raznolikosti.
Sporazum je postignut u subotu navečer nakon gotovo dva desetljeća zastoja u pregovorima.
Međunarodne vode pokrivaju područja od preko 200 nautičkih milja (370 kilometara) od obale što je oko 60 posto svjetskih oceana. One ne potpadaju pod jurisdikciju nijedne države a time nema ni količinskih ograničenja po pitanju ribolova i iskorištavanja morskih resursa.
Dogovoreni okvir predstavlja alate za uspostavu i upravljanje zaštićenih morskih područja. Ujedno je i korak naprijed ka ostvarenju obećanja UN-ove Konferencije o biološkoj raznolikosti da će se do 2030. godine očuvati 30 posto kopna i vodene površine u svijetu.
Sporazum također pokriva uvjete korištenja morskih genetskih resursa, za koje se sve više smatra da imaju komercijalnu vrijednost, te zahtjeva procjenu okoliša dubokomorskih aktivnosti.
»Ova je akcija pobjeda multilateralizma i globalnih napora da se suprotstave destruktivnim trendovima s kojima se suočava zdravlje oceana, i sada i za generacije koje dolaze«, rekao je glavni tajnik UN-a António Guterres u priopćenju.
»To je ključno za rješavanje trostruke planetarne krize klimatskih promjena, gubitka bioraznolikosti i zagađenja«, objasnio je.
Međunarodna organizacija koja prioritizira globalne ekološke kampanje Greenpeacea poručila je da iako sporazum još uvijek ima neke mane, »predstavlja monumentalnu pobjedu za zaštitu oceana i važan znak da multilateralizam još uvijek funkcionira u sve podjeljenijem svijetu«.
Dogovoreni tekst sporazuma sada treba proći tehničko uređivanje i očekuje se da će biti službeno usvojen na kasnijoj sjednici UN-a. Da bi stupio na snagu, morat će ga ratificirati najmanje 60 njegovih članica.
Međutim, sam sporazum ne jamči da će se dotična morska zaštićena područja uspostaviti i UN tek treba odlučiti koji će dijelovi međunarodnih voda biti zaštićeni i kako.