Oštro Hrvatska

View Original

Novinari traže pravdu za ubijene kolege na Narodnom tribunalu

Oštro

Međunarodne organizacije koje se zalažu za slobodu medija pokrenule su Narodni tribunal koji će se baviti slučajevima ubojstava novinara diljem svijeta, tražeći »sigurniji svijet za istinu«

Prvo ročište Narodnog tribunala koji se bavi slučajevima ubojstava novinara. Foto: Snimka zaslona

U nastojanju da se ostvari pravda za ubojstva novinara tri vodeće međunarodne organizacije koje se zalažu za slobodu medija – Reporteri bez granica, Free Press Unlimited (FPU) i Odbor za zaštitu novinara (CPJ) – u utorak su u Haagu otvorile Narodni tribunal.

Tribunal je otvoren na simboličan datum, 2. studenoga, kada se obilježava Međunarodni dan borbe protiv nekažnjivosti zločina protiv novinara, a saslušanja svjedoka, uključujući stručnjake, bivše suradnike i članove obitelji ubijenih novinara, održat će se u sljedećih šest mjeseci. Zaključne riječi bit će donesene 3. svibnja, na Međunarodni dan slobode medija.

Pavla Holcová, češka istraživačka novinarka i bivša suradnica slovačkog istraživačkog novinara Jána Kuciaka, koji je zajedno sa zaručnicom Martinom Kušnírovom ubijen u veljači 2018. godine, objasnila je, kao prva svjedokinja, kako je Kuciak primao ozbiljne prijetnje moćnika koji je bio predmet njegova istraživanja, ali da nadležne institucije na to nisu reagirale.

Glavni osumnjičenici koji su prošle godine bili oslobođeni optužbe za ubojstvo Kuciaka i njegove zaručnice bit će procesuirani na ponovljenom suđenju.

»Kuciak je od 2017. godine istraživao vrlo moćnog slovačkog poduzetnika Mariána Kočnera, a svoje je istrage temeljio na raznim dokumentima, na javno dostupnim informacijama, slagao je komadiće, analizirao ih«, rekla je Holcova i dodala kako je Kočnera razljutilo to što zapravo nije mogao polemizirati s činjenicama koje su potkrijepljene dokumentima.

Nakon nje svjedočila je i filipinska novinarka Maria Ressa, ovogodišnja dobitnica Nobelove nagrade za mir, Hatice Cengiz, zaručnica ubijenog saudijskog novinara Jamala Khashoggija te Matthew Caruana Galizia, novinar i sin ubijene malteške novinarke Daphne Caruane Galizije.

Narodni tribunal koji se bavi ubojstvima novinara nema formalne sudske ovlasti i ne može kazniti počinitelje, ali želi pozvati države na odgovornost za njihove propuste u tim slučajevima.

Također otvara i priliku za raspravu o nekažnjivosti kao sustavnom problemu i pruža platformu na kojoj obitelji i suradnici žrtava mogu govoriti.

Organizacije koje stoje iza Tribunala i s njim povezane inicijative za zaštitu novinara koju su nazvali »Sigurniji svijet za istinu« naglasile su kako je nasilje nad novinarima u porastu. Od 1992. godine ubijeno je više od 1400 novinara, a u osam od deset slučajeva ubojice su oslobođeni krivnje.

»Konstantno visoka razina nekažnjivosti nastavlja ciklus nasilja nad novinarima, što predstavlja prijetnju slobodi izražavanja«, ističu organizacije.