Oštro Hrvatska

View Original

Šefovi četiri kokainska kartela i njihov nevjerojatan plan bijega iz zatvora

OCCRP, preveo i prilagodio Oštro

Narkobosovi iz Srbije, Brazila, Perua i Meksika udružili su snage i osmislili temeljit plan bijega iz zatvora. Detalji ove urote, koje je peruanska policija objavila u tajnom izvještaju, jasno pokazuju razinu preciznosti i pažnje koju su u nju uložili

Foto: Ye Jinghan

Četiri narkobosa iz Srbije, Brazila, Perua i Meksika udružili su snage i 2021. godine skovali nevjerojatan plan bijega iz zatvora. Detalji njihove urote otkriveni su u tajnom izvještaju peruanske policije jasno dočaravaju koliko je taj plan bio temeljit.

Smješten u zloglasnom peruanskom zatvoru Nemesis, srpski narkobos Zoran Jakšić trenutno se nalazi pod maksimalnim nadzorom. Nemesis je izgrađen upravo za najozloglašenije osuđenike u toj zemlji. Jakšić u najsigurnijoj ustanovi u Peruu nije završio slučajno, nego zbog svog smjelog plana bijega iz zatvora – koji mu je zamalo pošao za rukom.

Tajni policijski izvještaj, koji je zahvaljujući novinarima OCCRP-a, Investigacea i KRIK-a izašao na vidjelo, otkrio je zajedničke napore Jakšića i šefova tri druga istaknuta narkokartela te objašnjava kako je plan propao.

Temeljito razrađen plan ovisio je o upotrebi teškog naoružanja kako bi se izazvao kaos u zatvoru. Ključan element bilo je uključivanje helikoptera koji bi preletio iznad zatvora i odveo bjegunce s mjesta nereda. Jedini dio koji je nedostajao bilo je streljivo – koje su organizirane kriminalne skupine već bile kupile pa se samo čekala »isporuka« na ulaznim vratima zatvora.

Plan je propao 1. travnja 2021. godine jer je zatvorenik koji je istodobno bio policijski doušnik rekao svojim nadređenima kako će se nešto strašno dogoditi u zatvoru Anconu 1 u kojem su se tada nalazila tri narkobosa. »Sukob s pripadnicima zatvorskog osiguranja bit će kriminalno nasilan«, navodi se u policijskom izvješću doušnika.

Četvorka je u tom trenutku već organizirala gotovo sve što im je bilo »potrebno« – najmanje milijun dolara uloženo je u najam helikoptera, kao i u kupnju bacača granata RPG-07 te jurišnih pušaka M-16 i AR-15. Trojica narkobosova, srpski, brazilski i meksički, čak su privremeno prestali koordinirati trgovinu drogom kako bi se usredotočili na bijeg iz zatvora, navodi se u izvješću.

Čim je policija obavijestila zatvorske vlasti o tom planu, kriminalna skupina je razbijena, a Jakšić prebačen u Nemesis. Ipak, dokumenti koji su dobili novinari pokazuju koliko je plan bio blizu ostvarenja.

Kokainski boom u Peruu

Jakšić je, naime, 2016. godine uhićen u Peruu nakon što je godinama vješto izbjegavao zakon – bježao je iz zemlje u zemlju i pritom sakupio čak 40 lažnih identiteta. Do uhićenja je konstantno uspijevao ostati na korak ispred međunarodnih agencija za provođenje zakona koje su lovile njegovu »Grupu Amerika«, kriminalnu skupinu povezanu sa srpskim obavještajnim službama i s nekoliko ubojstava u toj zemlji – uključujući ubojstvo visoko rangiranog službenika policije.

Do trenutka uhićenja Jakšić je postao jedan od vodećih europskih opskrbljivača kokainom, a tražile su ga grčke, argentinske i njemačke vlasti. No kada ga je OCCRP 2017. godine posjetio u pritvoru u Peruu, kategorički je odbacio većinu optužbi i priznao samo posjedovanje jednoga kilograma kokaina.

»Nevin sam. Nemaju ništa protiv mene«, rekao je tijekom razgovora u privatnoj ćeliji u kojoj je živio relativno luksuzno – s vlastitom kupaonicom i dva mobitela. Tamo je trebao provesti 25 godina zbog sumnjivih poslova s kolegom Gavilanom.

Dok se Jakšić još nalazio na slobodi, Gavilan je služio 16-godišnju zatvorsku kaznu, no to nije spriječilo njegov kartel da zarađuje ozbiljan novac na takozvanom kokainskom boomu u Peruu. Iako većina uzoraka kokaina zaplijenjenih u Europskoj uniji potječe iz Kolumbije, Peru je prema prošlogodišnjem izvješću Europskog centra za praćenje droga i ovisnosti o drogama na drugome mjestu. U istom izvješću stoji kako je kokain iz Perua činio više od trećine uzoraka zaplijenjenih u EU.

Gavilanova organizacija smjestila se u središnjem Peruu, plodnoj dolini omeđenoj trima rijekama i središtu proizvodnje kokaina u toj zemlji. Tamo bi kokainsku pastu utovarili u male zrakoplove, poznate kao Lastavice, koji bi letjeli do uzletišta u džungli u Brazilu. S tog su mjesta pošiljke distribuirali diljem svijeta.

Gavilan je iz zatvora koordinirao poslove s Jakšićem putem telefonskih poziva njegovoj bandi. Policija je, međutim, prisluškivala njihove pozive, što je dovelo do Jakšićeva uhićenja.

Jakšić je najprije poslan u zatvor Miguel Castro Castro u blizini Lime, gdje je bio i Gavilan. Tamo su se upoznali i ostali u kontaktu. Komunikacija se nastavila čak i kada je Jakšić prebačen u drugi zatvor, Ancon 1, zbog drugog planiranja bijega – i to kroz 300 metara dug tunel.

Jakšićev partner u planu s tunelom bio je Ayala, član kartela Sinaloa, koji je, prema medijskim napisima, zatvoren 2005. godine, odnosno kada je iz Perua preko Meksika u SAD pokušao prevesti 875 kilograma kokaina.

Dvojac je planirao tunelom spojiti centralni dio Miguel Castra Castra i kuću koja se gradila 300 metara dalje. Angažirali su radnike koji su uspjeli iskopati 180 metara prije nego što su tijela vlasti razotkrila što se događa na toj parceli. Zatim su obojica prebačeni u zatvor Ancon 1, sat vremena vožnje od središta Lime. 

Tamo se Jakšić sreo s još jednim poznanikom – članom brazilske Crvene komande Fonsecom da Silvom, također poznatim i kao Zé Luis. On je pritvoren u prosincu 2018. godine i optužen za trgovinu narkoticima i sudjelovanje u kriminalnoj organizaciji, a sljedeće godine pobjegao je dvojici policajaca koji su ga pratili.

Vlasti u Peruu ponovo su ga uhitile u studenom 2019. godine. Koristio je lažne dokumente koje je, prema tvrdnjama policije, kupio za 10.000 dolara.

Nakon neuspjelog pokušaja bijega iz zatvora Ancon 1, Zé Luis je ili bio pušten na slobodu ili je uspio pobjeći, da bi kasnije, 2022. godine poginuo u »sukobu« s brazilskim policijskim snagama.

Neuspjeli bijeg iz zatvora

Prema policijskom dosjeu, plan bijega iz zatvora Ancon 1 bio je pucati i ubiti zatvorske čuvare – što bi izazvalo potpuni kaos i pobunu. U toj bi zbrci Jakšić, Zé Luis i Ayala pobjegli helikopterom. Oružje su imali, samo su čekali metke.

Gavilan, kao četvrti sudionik ovog pothvata, pomagao je iz zatvora Miguel Castro Castro. Bio je zadužen za organizaciju helikoptera, što je mogao izvesti koristeći svoje kriminalne kontakte. Također, bio je zadužen za osmišljavanje rute kojom bi njegovi partneri pobjegli iz Perua.

Cilj je bio helikopterom odletjeti u planinsko područje Vizcatan, više od 500 kilometara udaljeno od Lime, gdje je za slijetanje bio osiguran tajni heliodrom. Odatle bi muškarci avionom otputovali u Boliviju, stoji u policijskom izvješću.

Sve to planiranje uništio im je doušnik kodnog imena 0321CA, koji je policajcima rekao za urotu. Jakšić je tada premješten u Nemesis – zatvor čije je ime referenca na grčku božicu osvete.

Zatvor se nalazi u mornaričkoj bazi Callao nedaleko od Lime, a tamo su smješteni kriminalci poput Vladimira Montesinosa, bivšeg šefa peruanske obavještajne agencije koji je naredio izgradnju zatvora, a kasnije je osuđen za pronevjeru, ubojstvo i zloporabu vlasti.

Jakšićev odvjetnik rekao je da je podnio prijavu protiv službenika koji su odobrili premještaj njegova klijenta u strogo čuvani zatvor na temelju, kako je rekao, lažnih informacija.

»On nije vođa zločinačke organizacije. Nije ni član zločinačke organizacije«, tvrdio je odvjetnik.