Oštro Hrvatska

View Original

Prošle godine ubijeno 54 novinara

Oštro
_

Izvješće Reportera bez granica (RSF) ukazuje na alarmantan porast napada na novinare, naročito u Gazi, te poziva na hitnu akciju kako bi se zaštitilo novinare i novinarstvo.

Foto: Pixabay/Dylan_Agbagni

Prošle godine diljem svijeta ubijeno je 54 novinara, od čega njih 31 u ratnim zonama. Najopasnija regija za novinare je bio pojas Gaze, gdje je ubijena trećina svih novinara u 2024. godini, stoji u izvješću RSF-a. Broj novinara ubijenih za vrijeme obavljanja dužnosti u ratnim zonama dosegao je najviše razine u proteklih pet godina. RSF istražuje ove smrti te je podnio četiri žalbe Međunarodnom kaznenom sudu zbog ratnih zločina nad novinarima.

Druga najopasnija regija za novinare, prema izvješću RSF-a, je Azija, gdje je u Pakistanu ubijeno sedam novinara, a za vrijeme prosvjeda u Bangladešu koji su trajali od 2022. do 2024. godine, njih pet.

Porastao je i broj zatočenih novinara, najviše u Rusiji i Izraelu koje su zatočile osam, odnosno 17 osoba. Izrael je time od početka agresije na Palestinu postao treći najveći »zatvor za novinare«.

Zatočeni medijski radnici većinom se nalaze u četiri zemlje: Kini (124), Mjanmaru (61), Izraelu (41) i Bjelorusiji (40). Ove četiri zemlje drže gotovo polovicu zatočenih novinara u svijetu.

U 34 zemlje diljem svijeta, oko stotine novinara smatra se nestalima, a za njih 28 izgubio se trag u posljednjih 10 godina. Vjeruje se da je 45 posto nestalih novinara nasilno oteto, a njihovi nestanci obično se pripisuju autoritarnim režimima. RSF poziva sve zemlje da ratificiraju Međunarodnu konvenciju za zaštitu svih osoba od nasilnog otimanja, koju su Ujedinjeni narodi usvojili još 2006. godine, no od tada ju je ratificiralo tek 75 zemalja.

Minula godina obilježena je raznim izazovima u borbi za slobodu medija, stoji u izvješću za 2024. godinu međunarodne organizacije Free Press Unlimited, čiji je spomenik ubijenim novinarima izložen u Amsterdamu. Uz pomoć Nizozemske organizacije novinara FPU je objavio video u kojemu su apelirali na izraelsku vladu da zaštiti novinare u ratnom području. Uz 60 medija i organizacija civilnog društva potpisali su otvoreno pismo kojim pozivaju Izrael da novinarima dozvoli slobodan pristup Gazi.

FPU naročitu pažnju posvećuje događajima u Siriji, gdje bi kolaps Bashar al-Assadova režima mogao olakšati pristup informacijama o nestalim novinarima, a za vrijeme turbulentnih izbora u Venezueli proveli su misiju koja je zabilježila širenje dezinformacija, cenzuru i kažnjavanje novinara. Diljem svijeta, FPU je podržao novinare pružanjem hitne pomoći kriznim fondom Reporters Respond. U 2024. podržali su više od 1500 novinara i medijskih radnika, a nastavljaju se boriti i protiv pravnog pritiska u obliku SLAPP tužbi - neosnovanih i nerijetko nasilnih pravnih akcija čiji je cilj utišati one koji rade u javnom interesu po pitanjima temeljnih ljudskih prava, zaštite okoliša i slobodnog pristupa informacijama.