»Panamski dokumenti« dobitnici British Journalism Awards za istragu desetljeća
ICIJ, priredio Oštro
—
»Uspjeli su podijeliti opsežnu istragu na niz uvjerljivih priča koje su imale globalni utjecaj«, obrazložili su suci koji su odlučivali o nagradi
Globalni novinarski projekt »Panamski dokumenti« dobitnik je British Journalism Awards za istragu desetljeća, objavila je britanska medijska publikacija Press Gazette, koja ujedno i vodi ovu novinarsku nagradu.
Novinarska istraga iz 2016. godine, koju je vodio Međunarodni konzorcij istraživačkih novinara (ICIJ), razotkrila je offshore-financijske tajne povezane s tadašnjim britanskim premijerom Davidom Cameronom, ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom i još cijelim nizom političara, kriminalaca i slavnih osoba iz cijelog svijeta.
»Uspjeli su podijeliti opsežnu istragu na niz uvjerljivih priča koje su imale globalni utjecaj«, obrazložili su suci koji su odlučivali o nagradi.
Projekt »Panamski dokumenti« temeljio se na 11,5 milijuna tajnih dokumenata panamske odvjetničke tvrtke Mossack Fonseca u čiji su posjed prvo došle njemačke novine Süddeutsche Zeitung. Nakon što su u Süddeutsche Zeitungu shvatili da je riječ o golemoj bazi podataka koja uključuje aktere iz cijelog svijeta, za pomoć su se obratili ICIJ-u.
ICIJ je okupio više od 370 novinara iz 100 svjetskih medija u istrazi što je razotkrila svjetsku mrežu offshore-lažnih tvrtki koje je Mossack Fonseca ustanovio za svoje klijente. Među njima su bili i šefovi država, poslovni direktori i sportske zvijezde.
Istraga je rezultirala ostavkama više svjetskih čelnika i drugih političara, uključujući premijera Islanda Sigmundura Davíða Gunnlaugssona, i od tada je postala sinonim za razotkrivanje financijske prijevare i političke korupcije.
Izravna posljedica Panamskih dokumenata je i da su vlade diljem svijeta nadoknadile više od 1,36 milijardi dolara zaostalih poreza i kazni. Nakon više od pet godina otkako su priče prvi put objavljene, vlasti i dalje istražuju optužbe o izbjegavanju poreza i druge prekršaje.
ICIJ-eve naknadne istrage o financijskoj tajnovitosti i korupciji, uključujući Rajske dokumente, FinCEN Files i, nedavno, Pandorine dokumente, citirane su u parlamentima, sudovima, javnom diskursu i popularnoj kulturi te su zaslužne za globalni zamah u izradi novih zakona i značajnih reformi o toku novca diljem svijeta.
ICIJ i Globalna alijansa za poreznu pravdu (Global Alliance for Tax justice) 2021. godine zajednički su nominirani za Nobelovu nagradu za mir zbog »uspješne izgradnje globalnih saveza« u povećanju transparentnosti u globalnom financijskom sustavu.