Oštro Hrvatska

View Original

Otkriveni dokumenti Asadova režima daju nadu obitelji nestalog novinara

Oštro
_

Američki novinar Austin Tice 2012. godine zadržan je na kontrolnoj točki nakon što je iz Damaska krenuo prema Libanonu te mu se od tada gubi trag.

Foto: FBI

Novootkriveni dokumenti bivših sirijskih obavještajnih službi pružaju uvid u praćenje stranih novinara koje je provodio režim Bašara al Asada za vrijeme građanskog rata. U dokumentima se spominje i novinar Austin Tice koji je nestao u kolovozu 2012. godine dok je radio za Washington Post i portal McClatchy, prenosi OCCRP

Sirijska udruga novinara Istražiteljsko izvještavanje za odgovornost u novinarstvu (SIRAJ), koja surađuje s OCCRP-om, pronašla je krajem prosinca u prostorijama Asadovog režima dokumente koji otkrivaju nove informacije vezane za Ticeov nestanak. U spisima od 4. ožujka 2013. godine, sedam mjeseci nakon što se pretpostavlja da je Tice zarobljen, stoji da je bio živ.

SIRAJ je intervjuirao i bivšeg zatvorenika koji tvrdi da su ga sirijske obavještajne službe uhitile 2018. godine i smjestile u ćeliju pored Ticea. Muškarac, koji je govorio pod uvjetom anonimnosti, kazao je da tada nije znao tko je Tice, no da se sjeća da su čuvari dovodili prevoditelja engleskog jezika kako bi razgovarao sa zarobljenikom kojeg su zvali Austin. »Prevoditelj bi ga pitao 'Austine, što želiš danas jesti?'. Čuo sam da je prevoditelj pričao direktno s njim jer sam bio blizu njegove ćelije« opisao je.

Bivši članovi Asadovog režima koji bi mogli imati informacije o Ticeu pobjegli su iz države ili se skrivaju nakon što je koalicija pobunjenika preuzela kontrolu nad Sirijom 8. prosinca prošle godine, a državni službenici odbijali su suradnju i prije pada režima, potvrdila je osoba koja je sudjelovala u nastojanjima SAD-a da locira Ticea. Ona je, također anonimno, kazala da u brojnim pregovorima nisu uspjeli dobiti potvrdu da je živ, kao ni priznanje da je Tice u pritvoru.

Tice je 13. kolovoza 2012. godine zadržan na kontrolnoj točki nakon što je napustio predgrađe Damaska i krenuo prema Libanonu, stoji na na stranici koju vodi njegova obitelj. Mjesec dana kasnije, njegova obitelj zaprimila je kratki video naslovljen »Austin Tice je živ« koji je prikazivao Ticea s grupom naoružanih muškaraca. To je zadnji put da su dobili ikakvu informaciju o njemu. Američka vlada nudi nagradu do milijun dolara za informacije koje dovedu do lociranja i sigurnog povratka Ticea.

Dokumenti koje je pronašao SIRAJ napisani su arapskim pismom, a uključuju popis novinara koji su ušli u Siriju pratiti rat. Osim Ticea, među njima su reporteri BBC-a, CNN-a, španjolskog El Paisa i francuskog Le Mondea.

Prema informacijama Reportera bez granica (RSF), 23 novinara ostala su u zatvoru na dan pada Asadovog režima. Još sedam novinara »žrtve su otmica i odvedeni su na nepoznate lokacije«. Od početka građanskog rata 2011. godine u Siriji je ubijen najmanje 181 medijski radnik, navodi RSF.