Europski parlament traži uspostavu stalnog fonda za neovisne medije
Oštro
—
Zastupnici Europskog parlamenta pozvali su Europsku komisiju da učinkovitije zaštiti europske novinare od SLAPP-tužbi. Zatražili su formiranje posebnog fonda za medije
Europski parlament nedavno je usvojio izvještaj o europskim medijima u »digitalnom desetljeću«, složivši se s izvjestiteljicom i autoricom izvještaja, eurozastupnicom Dace Melbārde, da im je potrebna potpora u oporavku od pandemije, kao i u njihovoj transformaciji.
Europska federacija novinara (EFJ) u utorak je pozdravila usvajanje izvještaja. »Novinarstvo je javno dobro i mora se zaštititi prije nego što bude prekasno«, izjavila je direktorica Renate Schröder. Rekla je kako je sada na Europskoj komisiji i njezinim državama članicama da pokažu da su predani neovisnom novinarstvu i slobodi medija.
Izvještaj koji je s 577 glasova za, 47 protiv i 76 suzdržanih usvojen prošli tjedan naglašava i da globalne internetske platforme imaju »golem razorni utjecaj na medijski sektor« jer dominiraju tržištem podataka i oglašavanja te imaju moć uklanjanja zakonitih sadržaja pružatelja medijskih usluga.
Svi hrvatski europarlamentarci, osim Ladislava Ilčića iz Pokreta za uspješnu Hrvatsku, koji je bio suzdržan, podržali su izvještaj.
Zarobljavanje medija
Usvojivši izvještaj, Europski parlament pozvao je Europsku komisiju i EU-članice da učinkovito zaštite novinare i civilno društvo od rastućeg trenda strateških tužbi protiv sudjelovanja javnosti (SLAPP) kojima je cilj zastrašiti i ušutkati medije. U izvještaju se ističe i važnost istraživačkog novinarstva koje je u posebnoj opasnosti zbog visokih troškova povezanih s tužbama te se hvali postojanje fonda Investigative Journalism for Europe (IJ4EU), koji podupire upravo tu granu novinarstva.
Izražava se i duboka zabrinutost zbog »zarobljavanja medija« u nekim članicama, koje je potaknuto poremećajima medijskog tržišta i koncentracijom vlasništva, te zloporabom regulatornih alata za izgradnju medijskog sektora ovisnog o pojedinim vladama, na štetu kritičnog novinarstva od javnog interesa.
Pritom naglašavaju, stoji u priopćenju Europskog parlamenta, da sredstva EU-a za oporavak namijenjena medijima moraju podržati medijske organizacije u državama članicama u kojima se neovisni mediji nalaze pod posebnim financijskim i političkim pritiskom ili gdje postoji sumnja u vezi vladavine prava.
Podržavši ovaj izvještaj, eurozastupnici traže uspostavu stalnog fonda za europske medije kako bi osigurali financijsku i političku neovisnost europskih novinara.