Oštro Hrvatska

View Original

Plovila iz EU-a povezana s ilegalnim ribolovom u Indijskom oceanu

Oštro

Prema istraživanjima dviju organizacija koje se zalažu za očuvanje mora, brodovi iz Europske unije ilegalno su lovili ribu u ekskluzivnim ekonomskim zonama obalnih država Indijskog oceana

Foto: Unsplash/Egle Sidaraviciute

Ribarski brodovi iz Europske unije u razdoblju od 2016. do 2020. godine ilegalno su lovili u vodama obalnih država Indijskog oceana, otkrivaju dva istraživanja koje su nedavno objavile organizacije posvećene očuvanju mora OceanMind i Blue Marine Foundation.

Izvješća su istaknula prisutnost španjolskih i francuskih ribolovnih brodova u ekskluzivnim ekonomskim zonama (EEZ) Somalije, Indije i Mozambika bez potpisanih sporazuma kojima bi im ribolov bio dopušten.

U svojim EEZ-ima države uživaju suverenost nad vodama, a plovila iz ostalih država mogu im pristupiti samo ako su na snazi bilateralni sporazumi između država. U slučaju plovila registriranih u Europskoj uniji o pristupu tim vodama pregovara Europska komisija kroz sporazume o partnerstvu u održivom ribarstvu (SFPA). Ako ne postoji SFPA, pojedinačne tvrtke mogu sklopiti sporazume o privatnom pristupu s predstavnicima određene zemlje.

Istraga Blue Marine Foundationa pokazuje, međutim, da takvi sporazumi nisu bili na snazi u promatranim razdobljima.

Među 31 članicom Komisije za tunu u Indijskom oceanu (IOTC), brodovi iz EU-a prednjače u lovu na žutoperajne tune, koje se već godinama prekomjerno izlovljava. Na godišnjem sastanku članica IOTC-a održanom prošlog mjeseca nije postignut dogovor o smanjenju izlova te morske vrste.

Blue Marine Foundation priopćio je kako su godine divljeg prekomjernog izlova dovele do toga da ulov žutoperajne tune sada treba smanjiti za gotovo trećinu kako bi se zalihe oporavile do 2030. godine. »Unatoč tome, najgrabljiviji lovac žutoperajne tune na tom području, EU, suprotno znanstvenim savjetima, predlaže da ne dođe do daljnjeg smanjenja ulova ove godine«, izjavili su iz fondacije.

EU ističe da je svoj ulov smanjio za više od 21 posto, a da neke druge članice – Indija, Indonezija, Iran, Madagaskar, Oman i Somalija – nisu učinile isto.

Udruženje nacionalnih organizacija ribarskih poduzeća u Europskoj uniji (Europêche) reagiralo je na rezultate nedavnih istraživanja tvrdeći kako plovila EU-a nisu ribarila u obalnim državnim vodama bez potpisanih sporazuma.

Kako, međutim, ističe Blue Marine Foundation, postoje snažne naznake da EU nije igrao po pravilima jer, recimo, plovila u vlasništvu francuskih ili španjolskih ribolovnih kompanija često plove pod zastavama Sejšela i Mauricijusa.

Uz to, utvrđeno je da su francuska i španjolska plovila vrlo često imala isključen sustav automatske identifikacije (AIS), važan sigurnosni alat koji daje informacije o položaju broda koji, prema Direktivi EU-a, ribarska plovila moraju imati.

Jess Rattle, voditeljica istraživanja u Blue Marine Foundationu, izjavila je u priopćenju kako je potrebna stroža usklađenost s postojećim zakonima i propisima, poput onih koji se odnose na korištenje AIS-a, te da detalji ugovora o privatnom pristupu plovila u inozemnim vodama trebaju biti potpuno transparentni i javno dostupni.

Upozorila je članice IOTC-a da odluke trebaju donositi vođeni upozorenjima znanstvenika, »a ne pohlepom, vlastitim interesom i kratkoročnom dobiti«.