Oštro Hrvatska

View Original

Televizija HDZ-ovog zastupnika financira se javnim novcem

Ana Čelar 

HDZ se na parlamentarnim izborima 2024. godine promovirao na Slavonsko-brodskoj televiziji, lokalnom mediju u vlasništvu njihovog zastupnika Pere Ćosića, koji je ujedno bio jedan od donatora HDZ-u za izbornu promidžbu. Televizija se financira i sredstvima iz državnog proračuna.

Vizualizacija: Mashoni

»Oglašavanje nije trošak, nego promišljena investicija, a promidžba u programu SBTV-a je optimalan izbor«, jasno stoji na internetskim stranicama Slavonsko-brodske televizije, lokalnog medija u većinskom vlasništvu saborskog zastupnika Pere Ćosića.

Na ovogodišnjim parlamentarnim izborima, Ćosić je na listi HDZ-a u 5. izbornoj jedinici osvojio 4,14% glasova i tako osigurao četvrti zastupnički mandat.

Za vrijeme kampanje, usluge njegove televizije koristile su dvije liste kandidata: lista Hrvatskog bila, HDSS-a i HSP-a te lista HDZ-a. Ostale liste i kandidati nisu im slali upite niti tražili ponude, odgovorila je Oštru direktorica Slavonsko-brodske televizije Marizabela Mijakić. 

»Prijašnjih godina su znali naručiti barem koju emisiju, koji spot da se zavrti… Nama su bilo koji izbori do sada značili znatan financijski doprinos, ali nažalost zadnji izbori pokazuju drugi trend preslagivanja medijskog utjecaja«, kazala je Mijakić.

Kružni tok

Koalicija predvođena HDZ-om za oglašavanje je Slavonsko-brodskoj televiziji platila gotovo 8 tisuća eura. Relativno malo u odnosu na ukupan iznos koji je HDZ isplatio svim pružateljima medijskih usluga – gotovo 925 tisuća eura.

Financiranje izborne promidžbe mnoge stranke i kandidati pokrivaju donacijama. HDZ je tako za izbornu promidžbu prikupio više od 790 tisuća eura, a među donatorima našao se i Ćosić. Stranci je osobno donirao 1.500 eura, a isti iznos uplatila je i tvrtka njegove supruge, Poliklinika Ćosić, stoji u izvješću predanom Državnom izbornom povjerenstvu.  

Uz izbornu promidžbu, Ćosićeva televizija proteklih nekoliko godina financirala se i javnim novcem – podaci Državne riznice pokazuju kako su različite javne ustanove koristile njihove usluge. Primjerice, u 2024. je za promidžbu i informiranje Javna ustanova Lučka uprava Slavonski Brod Ćosićevoj televiziji isplatila 800 eura. Godinu ranije, za isti tip usluge Slavonsko-brodska televizija uprihodila je više od 2 tisuće eura, dok je taj iznos 2022. gotovo dosegao 15 tisuća eura.

»Ne sudjelujem u radu skupštine navedenog trgovačkog društva, dok poslove vođenja (...) obavlja uprava trgovačkog društva, koja je ujedno, uz druge radnike, zadužena i za prodaju, marketing te uređivanje programa«, odgovorio je Ćosić na Oštrov upit.

Osim proračunskih sredstava, program Slavonsko-brodske televizije financirala je i Agencija za elektroničke medije sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija. 

Odlukom Agencije od 25. travnja ove godine, Ćosićevoj televiziji dodijeljena je 101 od 130 tisuća eura traženih sredstava. Godinu ranije, od traženih 126 tisuća eura nakladniku je dodijeljeno 86, dok je u 2022. godini od 153 tisuće eura traženih sredstava Agencija odobrila Slavonsko-brodskoj televiziji približno 114 tisuća eura.

Iz Fonda im je 2018. isplaćeno nešto više od 100 tisuća eura, a krajem iste godine našli su se među šest nakladnika kažnjenih privremenim oduzimanjem koncesije zbog kršenja Zakona o elektroničkim medijima. Naime, Vijeće je na 24 sata zabranilo emitiranje programa nakladnicima zbog »mrzilačkog, diskriminatornog i omalovažavajućeg diskursa prema migrantima«, emitiranog u emisiji Bujica, koju su nakladnici naknadno reprizirali u svojim programima.

Nije izoliran slučaj 

No, nije samo televizija ta koja posluje s državnim institucijama – jedna od četiri tvrtke navedene u Ćosićevoj imovinskoj kartici je Poliklinika Ćosić, u vlasništvu njegove supruge Vesne Ćosić. Prema podacima Državne riznice, toj je zdravstvenoj ustanovi 2023. godine isplaćeno nešto više od 11 tisuća eura sredstava iz državnog proračuna, dok je godinu ranije ukupna isplata premašila 15 tisuća eura.

»Poliklinika povremeno pruža zdravstvene usluge tijelima i ustanovama, a temeljem postupaka javne nabave koji se provode sukladno Zakonu o javnoj nabavi, ali nemam saznanja tko bi bili njihovi vlasnici. Međutim, Poliklinika nije primala i ne prima isplate iz državnog proračuna«, odgovorila je Ćosićeva supruga  Oštru.

Treća faza projekta Detektor imovne pokazuje da ovaj slučaj nije izoliran među aktualnim saborskim zastupnicima. Naime, novinarke Oštra pregledale su podatke Državne riznice za 48 tvrtki u vlasništvu parlamentaraca i njihovih partnera te utvrdile kako je njih 11 u 2023. godini isplaćeno gotovo 1,9 milijuna eura proračunskih sredstava za razne usluge – od zdravstvenih i promidžbenih do službenih putovanja i nabavke automobilskih guma.