Oštro Hrvatska

View Original

Pandorini dokumenti: od pozornice do poreznog raja

Sean McGoey (ICIJ), prilagodio Oštro

Pandorini dokumenti otkrili su financijske tajne brojnih političkih moćnika diljem svijeta skrivene u poreznim oazama, no istraživanje je pokazalo i da na takav način poslovanja nisu imune ni megapopularne svjetske zvijezde

Bubnjar i pjevač Ringo Starr osnovao je niz tvrtki u poreznim oazama. Foto: Dr Jean Fortunet/Creative Commons

»Ne brinem previše za novac, novac mi ne može kupiti ljubav«, pjevali su Beatlesi šezdesetih godina prošlog stoljeća. Rock bend »poznatiji od Isusa« spominje se proteklih dana zbog njegova bivšeg bubnjara Ringa Starra.

Starrovo se ime našlo u Pandorinim dokumentima kao i ime pjevačice Shakire, manekenke Claudie Schiffer, pjevača Eltona Johna i Julia Iglesiasa te legende kriketa Sachina Tendulkara. Svi su oni, prema istraživanu ICIJ-a i partnera, osnovali offshore-tvrtke u zemljama poput Britanskih Djevičanskih Otoka i Paname, gdje su porezne stope niske ili ih nema i gdje su njihove tvrtke – i njihov identitet – skriveni od javnosti.

Dokumenti koji su procurili daju uvid u ono što bogati i slavni mogu napraviti sa svojim novcem putem offshore-poslovanja. Koriste ga kako bi kupili jahte i privatne avione, ulagali u nekretnine ili zaštitili obiteljsko bogatstvo izbjegavajući pritom nadzor.

Osnivanje offshore-tvrtki i trustova jednostavno je, relativno jeftino i, u mnogim slučajevima, legalno. Poznata osoba koja živi u Londonu ili Los Angelesu može, na primjer, unajmiti registracijskog agenta u tajnovitoj jurisdikciji kako bi otvorila ili registrirala tvrtku.

Istraživanje ICIJ-a pokazalo je da je Ringo Starr otvorio dvije tvrtke na Bahamima, koje su korištene za kupnju nekretnina, uključujući »privatni stan u Los Angelesu«.

Bubnjar je također osnovao najmanje pet trustova na Panami. Tri od njih poslužila su za životno osiguranje njegove djece, dok se u još jednome nalaze prihodi od Starrovih autorskih naknada i nastupa uživo.

Trustovi se osnivaju kako bi se pravno zaštitila imovina njihova osnivača, ali se u nekim slučajevima koriste i da bi se izbjegao ili smanjio porez na nasljedstvo ili nekretnine.

Više od potrebe za privatnošću

Njemačka manekenka Claudia Schiffer posjeduje najmanje šest tvrtki registriranih na Britanskim Djevičanskim Otocima. Tamo je osnovala i trust kako bi zaradu uložila u korist svoje obitelji. Schiffer je putem svojih odvjetnika rekla njemačkom Süddeutsche Zeitungu, partneru ICIJ-a, da se pridržava poreznog zakona u Ujedinjenom Kraljevstvu, gdje živi sa suprugom.

Pandorini dokumenti otkrili su također da španjolski pjevač Julio Iglesias ima najmanje 20 tvrtki na Britanskim Djevičanskim Otocima, od kojih je osam koristio za kupnju nekretnina na području Miamija.

Britanski pjevač Elton John posjeduje više od desetak tvrtki također registriranih na Britanskim Djevičanskim Otocima u kojima su prihodi iz raznih njegovih poslovnih angažmana.

I prijašnja otkrića o tajnim offshore-tvrtkama slavnih bila su popraćena različitim reakcijama: poricanjima i istragama, a ponekad su vodila čak i u veću tajnovitost.

Pandorini dokumenti otkrivaju da mnoge slavne osobe, uključujući i sportske zvijezde, koje zarađuju novac i od »prava na imidž«, preusmjeravaju svoju zaradu u offshore-tvrtke.

Ángel Di María, argentinski nogometaš, zarađuje 14,5 milijuna dolara na godinu kao igrač kluba Paris Saint-Germain, ali ima i prihode koje ostvaruje izvan terena. Njih preusmjerava u offshore-tvrtku u Panami.

Di Maríevi dodatni prihodi dolaze iz prava na imidž kojim slavne osobe, posebno iz svijeta sporta, kontroliraju, odnosno naplaćuju komercijalno korištenje različitih sadržaja vezanih uz njih, a to može uključivati ime, potpis, fotografije, slogane i mnoge druge stvari.

James S. Henry, ekonomist, pravnik i istraživački novinar koji je istraživao korištenje poreznih oaza, rekao je za ICIJ da je anonimnost koju dopuštaju offshore-tvrtke često prioritetna za ljude koji su neprestano u centru pažnje.

»Posebno su slavne osobe u mnogim slučajevima vrlo osjetljive kada je riječ o njihovom privatnom životu i to je, u određenoj mjeri, prilično legitimno«, rekao je.

Dodao je, međutim, i kako je privatnost »samo dio priče« te da u nekim slučajevima to može biti pokriće za izbjegavanje plaćanja poreza.