Oštro Hrvatska

View Original

Mihajlo Perenčević kreditirao Jadranku

Mašenjka Bačić

Novi dokumenti otkrivaju kako je poduzetnik Mihajlo Perenčević plaćao kredite tvrtke vlasnice Jadranke. Danas su stvarni vlasnici ovog lošinjskog turističkog diva njegov sin Nikola Perenčević i Krešimir Filipović, predsjednik Nadzornog odbora grupe

Malološinjska uvala Čikat. Foto: Goran Kovačić/PIXSELL

Muškarci i žene odjeveni uglavnom u tamnu odjeću krutih krojeva, kako i priliči ispraćaju, okupljaju se na Mirogoju. Sivo subotnje prijepodne koriste da popričaju dok ceremonija ne počne. Neki od njih u ruci su držali crvenu ružu kojom će posljednji put pozdraviti Predraga Perenčevića, brata poznatijeg poduzetnika Mihajla.

Ime ovog diplomiranog inženjera elektrotehnike ostalo bi nepoznato da prošle godine istraživanje Oštra temeljeno na Pandorinim dokumentima nije otkrilo kako se upravo on navodi kao stvarni korisnik trusta u Hong Kongu preko kojeg je držao udio u vlasništvu lošinjskog turističkog diva Jadranke.

U kolovozu ove godine Predrag Perenčević prestao je biti neizravni stvarni suvlasnik Jadranke, a umjesto njega u registru stvarnih vlasnika pojavio se njegov nećak Nikola Perenčević.

Nikolin otac Mihajlo Perenčević još je 2015. godine nakon preuzimanja Jadranke tvrdio kako u tom poslu nema njegova novca, nego samo utjecaja. No novi dokumenti koje Oštro ima u posjedu pokazuju kako je Mihajlo Perenčević 2014. godine jamčio za dva kredita Bete ulaganja, jedine formalne vlasnice Jadranke, te da je jedan u iznosu od 6,4 milijuna eura podmirio 2018., a drugi od 2,5 milijuna eura 2019. godine. 

Štoviše, Mihajlo Perenčević od lipnja ove godine nalazi se i na britanskom popisu sankcioniranih osoba zbog ruske invazije na Ukrajinu jer se navodi kao predsjednik Velesstroya, tvrtke koja djeluje u području od strateškog značaja za rusku državu.

Novac, ne samo utjecaj 

Oštro je u posjedu dokumenata koji se sastoje od prepiski, različitih ugovora te bankovnih transakcija koji su hakirani različitim osobama povezanim s Jadrankom. Oštrov izvor objasnio je novinarima kako je obavijestio hakirane osobe o radnjama koje su izveli.

Među tim dokumentima su i ugovori  koji pokazuju da je Mihajlo Perenčević u 2018. i 2019. godini otplatio dva kredita u ukupnom iznosu od 8,9 milijuna eura koje je hrvatska tvrtka Beta ulaganja, jedina formalna vlasnica Jadranke, dobila kod Raiffeisen banke te da je bio zalogodavac za bar još jedan kredit u iznosu od 2,4 milijuna eura kod Sberbanke.

Mihajlo Perenčević postao je zalogodavcem za ugovore sklopljene s Raiffeisen bankom u rujnu i prosincu 2014. godine, što znači da je već od tada pristao isplatiti novac ako Beta ulaganja to sama ne naprave.

Potkraj iste godine, kad je u Hrvatskoj već bilo počelo preuzimanje Jadranke, švicarski odvjetnik Luis Arias poslao je u ime Predraga Perenčevića registracijskom agentu Asiaciti u Hong Kongu upit za osnivanje obiteljskog trusta.

PNP Trust tako je osnovan u studenom 2015. godine, dva mjeseca prije negoli je Mihajlo Perenčević deponirao u zagrebačkoj podružnici Sberbanke 2,4 milijuna eura kao jamstvo za još jedan kredit Bete ulaganja.

Nakon osnivanja u PNP Trust preneseno je više offshore-tvrtki, koje su posredno držale vlasništvo u Jadranki, a putem kojih su se prenosili deseci milijuni eura. Među njima je bila i transakcija u iznosu od 3,1 milijun eura kao hitna pomoć Jadranki za restauraciju u požaru uništenog dijela hotela Bellevue koji se nalazi u malološinjskoj uvali Čikat. No, kako je Oštro utvrdio u listopadu 2021. godine, šteta zbog požara je, prema službenoj procjeni vatrogasca, iznosila manje od 27.000 eura.

Pogreb Predraga Perenčevića na zagrebačkom Mirogoju. Foto: Oštro

Asiaciti je već 2018. godine počeo provjeravati PNP Trust te postavljati pitanja o prijenosima sredstava kao i o povezanosti Mihajla Perenčevića s ruskom vladom Vladimira Putina. Počeo je i internu istragu o transferu 3,1 milijun eura koji je išao od PNP Trusta preko tvrtke Montex Assets (danas joj je ime Adriatic HH Investments) do Bete ulaganja.

Početkom studenog te godine Asiaciti je obavijestio švicarskog odvjetnika Ariasa kako više neće biti povjerenik PNP Trusta, a on im je osam dana kasnije potvrdio da je o ostavci Asiacitija obavijestio svoje klijente.

Istog dana, 9. studenog 2018., Mihajlo Perenčević otplatio je 6,4 milijuna eura duga koji su Beta ulaganja imali prema Raiffeisen banci na temelju gore spomenutog ugovora o kreditu iz 2014. godine.

U veljači 2019. godine Asiaciti je podnio i prijavu financijskoj policiji u Hong Kongu jer su procijenili da nije bilo jasnih razloga za slanje 3,1 milijun eura te da sam prijenos nije bio ekonomičan.

U siječnju 2019. Mihajlo Perenčević otplatio je i drugi kredit Beta ulaganja od 2,5 milijuna eura. A u proljeće 2020. godine beskamatno joj je pozajmio 294 tisuća eura.

Nakon što je Asiaciti prestao biti povjerenik PNP Trusta, tu ulogu je preuzeo Cone Marshall. Da li ta tvrtka još uvijek formalno vodi trust, ostaje nepoznato.

Korisnici i zaštitnici PNP trusta

Kako je Oštro otkrio lani u prosincu, krajnje vlasništvo PNP Trusta u Jadranki nije nikad bilo zavedeno u javnim podacima hrvatskog Registra stvarnih vlasnika, kao ni detalji vlasničke strukture koja se razgranala iz trusta.

Stvarni korisnik trusta prvo je bio samo Predrag Perenčević, a za doživotnog investicijskog direktora postavio je svog nećaka Nikolu Perenčevića. Prema informacijama iz Pandorinih dokumenata, zaštitnik trusta bio je Mario Petrović, suvlasnik agencije Millenium promocija, koji se ovih dana u medijima spominje jer je bio PR arapskog investitora povezanog s navodnim preuzimanjem Fortenove. Kao njegov zamjenik unutar trusta naveden je Krešimir Filipović, dugogodišnji poslovni partner Mihajla Perenčevića te drugi suvlasnik i predsjednik Nadzornog odbora Jadranke.

Ovaj dio osnivačkog akta PNP Trusta kasnije se mijenjao nekoliko puta. Prema posljednjem dokumentu koje Oštro ima u posjedu, a datira iz ožujka 2018. godine, klauzula se promijenila na način da glasi da je korisnik trusta: »bilo koji muški direktni potomak oca osnivača, rođen u braku koji legalno i u potpunosti smije nositi ime Perenčević«. To su tada mogla biti samo braća Perenčević.

Operativna tvrtka PNP Overseas Investments Limited, koja je osnovana za upravljanje imovinom trusta, prema podacima poslovnog registra Hong Konga i dalje postoji. To vjerojatno znači da PNP Trust nije ugašen, a tko će zaista preuzeti ulogu primarnog korisnika, ostaje nepoznato.

Banke i HBOR zanima stvarno vlasništvo Jadranke

U veljači ove godine, dva mjeseca nakon objave Oštrova istraživanja o stvarnoj vlasničkoj strukturi Jadranke, Croatia osiguranje zatražilo je stvarnu vlasničku strukturu Jadranke turizam, koja je dio grupe Jadranke, pokazuje e-mail koji Oštro ima u posjedu.

Sljedećeg mjeseca, kad je već započela ruska invazija na Ukrajinu, a mediji počeli izvještavati o ruskim investitorima u Hrvatskoj, slične podatke zatražila je prvo Erste banka, a potom i Hrvatska banka za obnovu i razvitak (HBOR), otkrivaju isti dokumenti. Potkraj ovog ožujka PBZ je zatražio izjavu Jadranke kako tada već sankcionirani vlasnici ruske banke Alfa, koja je preko upravljačkog društva Alfa-kapital potkraj 2018. godine formalno preuzela Jadranku, nemaju kontrolu veću od 50 posto.

U e-mailovima koje Oštro ima u posjedu, Sanjin Šolić u ime uprave Jadranke objasnio je tada Erste & Steiermärkische banci kako su krajnji vlasnici Jadranke Krešimir Filipović i Predrag Perenčević. Pisao je kako preko ciparske tvrtke Adriatic HH Investments (bivše Montex Assets) drže vlasništvo u ruskom AB fondu, a da upravljačko društvo Alfa-kapital samo upravlja fondom.

Dodao je i da je Alfa-kapital pokrenuo proces likvidacije AB fonda te da će do kraja 2022. godine jedini vlasnik Beta ulaganja biti Adriatic HH Investments.

Registar stvarnih vlasnika danas tako pokazuje da su neizravni vlasnici Jadranke Nikola Perenčević i Krešimir Filipović, predsjednik Nadzornog odbora Jadranke.

Ruski predsjednik Vladimir Putin u razgovoru s direktorima Velesstroya. Izvor: Društvene mreže

Krešimir Filipović dugogodišnji je partner Mihajla Perenčevića u Velesstroyu, tvrtke koja je imala unosne ugovore za gradnju plinovoda s državnim monopolistom Transneftom, koji se bavi transportom nafte. Velesstroy je godinama vodio Mihajlo Perenčević, a britanske vlasti su u objašnjenju sankcija prema njemu navele da djeluje u području strateški važnom za rusku vladu.

Velesstroy je 2015. godine otvorio podružnicu u Zagrebu na adresi jedne stambene zgrade u centru. Podružnica je zatvorena četiri godine kasnije, kada je otvorena nova u Kazahstanu.

Tvrtka Velesstroy je do svibnja ove godine bila u vlasništvu ciparske tvrtke Waveform Investments. Ravnopravni stvarni vlasnici te tvrtke do 2019. godine bili su Predrag Perenčević te Krešimir Filipović. Nakon toga potonji je preuzeo dio Perenčevićevih dionica i postao 85-postotni vlasnik.

U svibnju ove godine Waveform Investments prebačen je s Cipra u Kalinjingrad, rusku enklavu koja od 2018. godine stranim tvrtkama koje se prebace u Rusiju omogućava određene povlastice.

Filipovićevi udjeli potom su u srpnju ove godine preneseni na zatvoreni miješani investicijski fond SFK, kojim upravlja tvrtka Veles Management osnovana 2004. godine u Moskvi, a bavi se upravljanjem fondovima.

Filipović je od 2015. godine predsjednik Nadzornog odbora Jadranke, a u Hrvatskoj je bio i vlasnik tvrtke Fil-Adria Turist, koja drži brojne nekretnine na Lošinju. Tvrtka je danas u vlasništvu njegova oca.

Od 31. listopada ove godine adresa mu je u Dubaiju. Pridružio se tako bratu Tomislavu, koji je svoju adresu iz Moskve preselio u Ujedinjene Arapske Emirate u lipnju.

Od objave Oštrove istraživačke priče o istinitim vlasnicima Jadranke u listopadu prošle godine moskovsku adresu promijenio je i Mihajlo Perenčević. Od rujna ove godine, prema podacima iz registra tvrtke Valadria, Perenčevićeva nova adresa je na Lošinju.

Mihajlo Perenčević, Nikola Perenčević i Krešimir Filipović nisu odgovorili na naše upite, kao ni tvrtka Jadranka.


U istraživanju ove priče sudjelovao je i Samo Demšar (Oštro, Slovenija), Dmitry Velikovsky (IStories), OCCRP.