Oštro Hrvatska

View Original

Hrvatsku kao destinaciju promovirala tvrtka sankcioniranog oligarha

Spencer Woodman, Neil Weinberg (ICIJ), Mašenjka Bačić, Hrvoje Perica (Oštro)

Tvrtke sankcioniranog ruskog oligarha Mordašova do početka ruske invazije na Ukrajinu poslovale su s Hrvatskom turističkom zajednicom i promicale Hrvatsku kao turističku destinaciju

Aleksej Mordašov. Foto: Worldsteel/Flickr

Četiri dana nakon početka ruskog napada na Ukrajinu Europska unija sankcionirala je Alekseja Mordašova, ruskog oligarha koji se obogatio u poslovima s čelikom, a čije bogatstvo Forbes danas procjenjuje na 20,9 milijardi dolara. Mordašov se nalazi i na listama sankcioniranih osoba u SAD-u, Velikoj Britaniji, Kanadi, Švicarskoj, Australiji, Japanu, Ukrajini i Novom Zelandu.

Njegovo ime do sada se u Hrvatskoj spominjalo u vezi s tvornicom Đuro Đaković TEP, čiji je bio vlasnik preko ruske tvrtke Nordenergogrupp. Nakon sankcija, hrvatsko Ministarstvo financija izdalo je akt kojim je tvrtka mogla nastaviti poslovati, a potom je prodana austrijskoj Andritz Groupi.

Dokumenti iz projekta Cyprus Confidential, predvođenog Međunarodnim konzorcijem istraživačkih novinara (ICIJ) te Paper Trail Medije, sada otkrivaju kako poznata tvrtka za proizvodnju tlačnih dijelova i opreme kotla nije jedina u Hrvatskoj koja je povezana s Mordašovom.

Njegove tvrtke poslovale su s Hrvatskom turističkom zajednicom, a posjeduju i nekoliko hotela na obali i jednom otoku.

Promocija Hrvatske

Hrvatska turistička zajednica provodila je od 2013. godine zajedničke promotivne kampanje s tvrtkom Borublita Holdings Limited iz Cipra, čiji je stvarni vlasnik bio Mordašov.

U ugovoru iz 2021. godine, pronađenom u dokumentima Cyprus Confidentiala, navodi se kako će Hrvatska turistička zajednica i druge lokalne turističke zajednice za kampanju potrošiti najviše 35.000 eura, a Borublita minimalno 30.000 eura. Godinu dana ranije za isti ugovor HTZ je maksimalno potrošio oko 25.400 eura plus porezna davanja, a Borublita minimalno 18.800 eura plus porezna davanja.

Prema planu, oglašavanje po spomenutim ugovorima provodilo se na portalima kao što su ruski Forbes, Tass i YouTube te preko društvenih mreža.

U Hrvatskoj turističkoj zajednici su Oštru potvrdili kako su od 2013. godine surađivali s tvrtkama Borublita i TUI, koja je također bila dijelom u vlasništvu ovog ruskog oligarha. Ugovore su sklopili za pripremu i implementaciju promotivnih kampanja »s ciljem podizanja svjesnosti o brendu Hrvatske« na ruskom i ukrajinskom tržištu. Kroz predstavništvo HTZ-a u Rusiji koje pokriva i Ukrajinu s istim partnerima realizirali su i studijska putovanja za turističke agente.

Dodali su i kako u 2022. godini nisu produžili suradnju zbog odluke o obustavljanju svih promotivnih aktivnosti na navedenim tržištima zbog rata.

Iz Hrvatske turističke zajednice nisu odgovorili na pitanje jesu li bili upoznati s činjenicom kako je do ožujka prošle godine trećinu poslovnih udjela u TUI-ju, koji ima sjedište u Njemačkoj, držao sankcionirani Mordašov, ni da je ciparska Borublita bila u njegovu vlasništvu.

Izbjegavanje sankcija

Mordašov je na početku rata u Ukrajini bio u nadzornom odboru europskog turističkog operatera TUI AG sa sjedištem u Hannoveru, gdje je imao i 34 posto dionica. Tijekom krize koja je uslijedila zbog epidemije koronavirusa dokapitalizacijom je spasio grupu od bankrota.

Sin radnika čeličane ispričao je kako su njegovi roditelji, dok je još bio dijete, ovisili o kuponima za socijalnu pomoć te na taj način krpali kraj s krajem. Kasnije je pohađao poslovnu školu u Velikoj Britaniji te se uspeo do predsjednika Severstala, jednog od najvećih ruskih proizvođača čelika.

Mordašov je, zajedno s drugim ruskim oligarsima poput Aleksandra Frolova i Aleksandra Abramova, klijent PwC Cyprusa, revizijske tvrtke koja je pružala usluge papirnatim tvrtkama svojih klijenata, pokazuje nova istraga u okviru projekta Cyprus Confidential.

ICIJ je već ranije pisao da je Mordašov koristio PwC Cyprus kako bi preusmjerio imovinu kroz desetke offshore-entiteta kojima upravlja. Imovina uključuje jahtu, privatni mlažnjak i portfolio koji sadrži imovinu razasutu diljem svijeta. ICIJ-eva analiza pokazala je kako je u zadnjih nekoliko godina PwC Cyprus radio reviziju barem 25 tvrtki koje je  posjedovao ili kontrolirao Mordašov.

PwC Cyprus i Cypcodirect, ciparske tvrtke za pružanje korporativnih usluga, nastavile su raditi s Mordašovim čak i kada su dijelovi njegova poslovnog carstva još 2018. godine počeli potpadati pod američke sankcije koje su uslijedile kao posljedica ruskog preuzimanja Krima 2014.

Prvog ožujka 2022. godine, dan nakon što je EU sankcionirao Mordašova, PwC Cyprus i Cypcodirect razmijenili su poruke označavajući ih »HITNO« te »MOLIM ODOBRITE«. Navedena komunikacija bila je pokušaj da Mordašov izbjegne sankcije koje su prijetile zamrznuti 1,4 milijarde dolara vrijednu investiciju u njemačkoj TUI Group, prebacujući vlasništvo na Marinu Mordašovu, ženu koju je EU identificirao kao suprugu ovog oligarha. Tri mjeseca kasnije, početkom lipnja, Mordašovu su sankcionirali SAD i EU.

Njemačka Vlada i TUI proglasili su transfer udjela nevažećim. Ciparska vlada započela je istragu o navedenom predmetu, kako su iz ciparskog ministarstva financija objasnili Paper Trail Mediji, partneru projekta.

»PwC Cyprus nije svjestan da je takva kriminalistička istraga u tijeku«, odgovorili su iz kompanije u pisanoj izjavi.

»Sve informacije i regulatorne obavijesti koje se tiču transfera udjela bile su propisno poslane nadležnim tijelima te javno objavljene u zakonski propisanoj mjeri«, odgovorila je Mordašovljeva glasnogovornica Anastazija Mičanina u pisanoj izjavi. »Tijekom svoje duge karijere gospodin Mordašov, ili neka od njegovih tvrtki, nisu nijednom prekršili neki zakon, bilo to u Europi, Rusiji ili drugim jurisdikcijama.«

Niz hrvatskih hotela

TUI AG posjeduje nekoliko hotela u Hrvatskoj. Tri se nalaze na Makarskoj rivijeri, a jedan na otoku Koločep pokraj Dubrovnika.

Hotel TUI Blue Kalamota Island Resort na Koločepu preko dioničkog društva Koločep u vlasništvu je britanske tvrtke TUI Travel Overseas Holdings Limited. Istu vlasničku strukturu imaju i hoteli TUI Blue Adriatic Beach Resort te TUI Blue Makarska.

Treći hotel na Makarskoj rivijeri – TUI Blue Jadran – u suvlasništvu je tvrtki Sunce hoteli d.d. te preko hrvatske tvrtke Wot Hotels Adriatic Asset company TUI AG-a. Ova tvrtka usto ima i oko 216.000 četvornih metara zemljišta uz more u općini Sutivan na otoku Braču.

TUI Travel Overseas Holdings u vlasništvu je njemačkog TUI AG-a, pokazuje izvještaj ove grupe od prošle godine.

Ministarstvo ne zna za istrage

Iz Ministarstva vanjskih i europskih poslova, koje je nadležno za međuresornu skupinu koja se bavi praćenjem provedbe međunarodnih mjera ograničavanja, za Oštro su rekli kako se Mordašov nalazi na listi sankcija EU te da mu je imovina sankcionirana u skladu s praksom unutar država članica tako da joj se onemogući ostvarivanje prihoda od imovine.

»Prema informacijama kojima raspolaže Ministarstvo vanjskih i europskih poslova, kao koordinator Stalne skupine, TUI Grupa je njemačko društvo u kojoj vlasnički udjel g. Mordašova iznosi 10,9 %«, odgovorili su te dodali kako sada Mordašovljev smanjeni udio u TUI-ju više ne potpada pod sankcijske propise. Osim udjela ruskog oligarha, većinu vlasništva od srpnja ove godine drže institucionalni investitori s 57,8 posto te mali ulagatelji s 30,2 posto.