Oštro Hrvatska

View Original

Hrvatski nogometni klubovi u stisku sankcija

Mašenjka Bačić (Oštro), Henk Willem Smits, Tom Claessens and Krijn Schramade (Follow the Money)

Od veljače 2022. godine 99 nogometaša prešlo je iz ili u ruske klubove, a među njima su i igrači iz hrvatskih klubova poput Osijeka, Slaven Belupa i Šibenika

Stadion u Osijeku, foto: Roko Poljak

Kosovski nogometaš Mirlind Daku prešao je ovog ljeta iz hrvatskog NK Osijek u ruski Rubin iz Kazanja (Rubin Kazan). Transfer ovog napadača, prema podacima Transfermarkta, neformalne baze podataka s tržišnim vrijednostima nogometaša, bio je vrijedan 1,2 milijuna eura.

To je jedan od 30 transfera između europskih i ruskih klubova provedenih od invazije na Ukrajinu u veljači 2022. godine, koji bi mogli predstavljati kršenje EU sankcija jer se radio o poslovanjem s pravnim ili fizičkim osobama koje se nalaze na listi sankcija EU.

U slučaju Dakuovog transfera, radi se o članu upravnog odbora Rubin Kazana Dmitriju Vladimiroviču Konovu, koji se nalazi na europskoj listi sankcija. 

Prema analizi međunarodne novinarske istrage »Offside deals«, predvođene Follow the Money, u kojoj je sudjelovao i Oštro, od početka ruske invazije na Ukrajinu obavljeno je ukupno 99 transfera s ruskim nogometnim klubovima vrijednih ukupno 300 milijuna eura. Među njima je 38 klubova iz EU s ukupno 45 transfera od kojih je njih 28 možda je kršilo sankcije nametnute nakon ruske invazije na Ukrajinu u veljači 2022.

Naime, klubovi u EU ne smiju poslovati s onima u Rusiji čiji su vlasnici ili osobe koje drže kontrolu na listi sankcija EU, SAD ili drugih država. Druga moguća kršenja se odnose i na zadržavanje novca namijenjenog ruskim klubovima prilikom kupovine igrača, što može biti protivno europskim pravilima o depozitima. Naime, plaćanje u Rusiju je otežano, no neplaćanje krši EU pravila.

Sankcionirani Rus u vodstvu ruskog Rubina

Prema podacima Transfermarkta, 25-godišnji kosovski igrač Mirlind Daku, prešao je u ruski Kazan ovog ljeta za 1,2 milijuna eura. Član upravnog odbora ovog kluba je Dmitri Vladimirovič Konov, koji se na listi EU sankcija nalazi od ožujka 2022. godine. Konov, o kojem je prošli mjesec pisao slovenski Oštro, bivši je predsjednik Upravnog odbora PJSC SIBUR Holdinga, koja je jedna od najbrže rastućih tvrtki u petrokemijskoj industriji.

EU navodi kako je ova tvrtka blisko povezana s ruskom vladom, a Konov se na EU listi sankcija našao i jer je bio uključen u gospodarske sektore koji joj osiguravaju znatan izvor prihoda. Konov se na Europskom sudu bori protiv izricanja sankcija jer tvrdi da su mu povrijeđena prava te da nikada nije imao odlučujuću ulogu u Sibur Holdingu.

NK Osijek smo pitali jesu li provjeravali vlasnike te odgovorne osobe prije Dakuovog transfera, no nisu odgovorili na naše upite.

Iz ministarstva vanjskih poslova, koje koordinira Stalnu skupinu za primjenu i praćenje mjera ograničavanja, za Oštro su rekli kako im se od početka ruske invazije na Ukrajinu obratio jedan klub koji je imao prethodne ugovorne obaveze prema klubovima iz Rusije, sklopljene prije početka invazije.

Kako su objasnili, tom klubu banka je tražila potvrdu od nadležnog tijela o dopuštenosti isplate zadnje rate transfera igrača. Klub je dostavio dokumentaciju kojom su potvrdili da se radi o ugovoru o transferu igrača zaključenom u 2020. godini. Nakon analize dokumentacije, Stalna skupina je zaključila kako se radi o dopuštenom plaćanju za koje iz perspektive sankcijskih režima EU nema prepreka za isplatu zadnje rate transfera.

Iz Hrvatskog nogometnog saveza za Oštro su rekli kako klubovi »generalno nisu imali upita« o transerima igrača iz Rusije, a tijekom 2022. godine imali četiri transfera u ruske klubove. Radi se o transferima iz klubova NK Šibenik i NK Slaven Belupo u FK Torpedo iz Moskve te transferima iz NK Bijelo Brdo i NK Slaven Belupo u FK Khimki.

Ove godine bilo je tri transfera iz Rusije – sva tri bez plaćanja bilo kakve naknade. Jedan igrač je došao u NK Goricu dok su ih dva došla u Slaven Belupo, od kojih se jedan vratio s ustupanja iz ruskog kluba.

Vezano za transfer Dakua u FK Rubin Kazan, u HNS-u nisu bili pričljivi. Objasnili su kako nisu provjeravali da li se vlasnici ili odgovorne osobe kluba nalaze na popisu sankcija.

Dodali su kako je FIFA objavila cirkularna pisma u vezi izvanredne situacije zbog rata u Ukrajini o čemu su izravno obavijestili klubove te pisma objavili na svojim internetskim stranicama.

Odlasci iz ruskih i ukrajinskih klubova

Nedugo nakon izbijanja rata, FIFA i UEFA su uvele pravilo koje omogućava igračima koji su igrali za ruski ili ukrajinski klub da napuste zemlju po principu posudbe te odu igrati za drugi klub izvan Rusije bez da krše FIFA-ina pravila. Pravilo je uvedeno kako bi ne-ruski i ne-ukrajinski igrači lako mogli napustiti ove zemlje bez da to utječe na njihove karijere. Po ovom principu do sada je otišlo 62 igrača.

See this content in the original post

Sparta Prag obećala je naknadu za transfer češkog reprezentativca Jana Kutcha iz Lokomotive Moskva, iako je ovaj već bio napustio Rusiju po posudbi. 

»Prvo je bio na posudbi u našem klubu, a potom je realiziran njegov transfer«, rekao je glasnogovornik češkog kluba Sparta dodavši kako se transfer odvio u skladu s važećom praksom FIFA-e te dodao da se ovaj transfer s njima razmatrao.

No čini se da FIFA ima drugačije stajalište: »Kao općenito pravilo klubovi su ti koji moraju osigurati poštovanje ograničenja međunarodnih sankcija koje bi bile primjenjive na njih u njihovim jurisdikcijama, neovisno o odlukama koje je donijela FIFA«, poručili su iz ovog međunarodnog tijela.

Slično tvrdi i Europska komisija gdje su za Follow the Money kazali kako je na tijelima država članica da ocijene je li subjekt, u ovom slučaju nacionalni klub u vlasništvu ili pod kontrolom sankcionirane osobe.

Mišljenja eksperta se razlikuju po pitanju mjere u kojoj ovo krši sankcije. No većina onih koje je kontaktirao Follow the Money ili njegovi medijski partneri, smatraju kako su klubovi riskirali kršenje sankcija.

Klubovi se pravdaju pravilima FIFA-e i UEFA-e

Sveukupno 30 transfera mogli bi biti povezani s kršenjem sankcija. Među njima su bili talijanski klubovi Bologna i Torino, belgijski Standard Liege te španjolski Real Sociedad koji su doveli igrače iz Rusije, dok je 13 igrača napustilo europske klubove te otišlo u ruske povezane sa sankcijama, a među njima je i Dakuov transfer u Rubin Kazan.

Klubovi poput NEC Nijmegena, Red Bull Salzburga, OGC Nice te Sparta Prague novinare su u odgovorima uputili na FIFA-u i UEFA-u koje, kako oni smatraju,  klubovima omogućuju da posluju s Rusijom. No glasnogovornik FIFA-e rekao je za Follow the Money kako klubovi sami moraju provjeriti sankcije koje se na njih odnose ovisno u kojoj se jurisdikciji nalaze. Drugi klubovi jednostavno nisu ni gledali listu EU sankcija.

Jedan takav klub je i francuski Lorient koji je kupio francusko-tunižanskog igrača Montassara Talbija iz Rubin Kazana, čiji je član upravnog odbora sankcionirani oligarh Konov. Financijski direktor Lorienta rekao je kako ne bi proveli transfer da su imali ta saznanja, a njihova banka je odobrila transakciju novca.

No neki klubovi uopće nisu mare za europska sankcijska pravila. Olympique Lyon i Red Bull Salzburg poslovali su s ruskim klubom Akhmath Grozny, čiji je počasni predsjednik Ramzan Kadirov, koji vlada Čečenijom te predvodi vojne snage prisutne u Ukrajini. Na listama sankcija EU i SAD-a nalazi se od 2014. godine. Unatoč tome, igrač Darko Todorović prešao je 2022. godine iz Salzburga u Grozny.

I Olympique Lyon je ove godine pustio Camila Reijersa da ode u isti klub nakon što je na posudbi odigrao sezonu u belgijskom RWD Molenbeeku. Standard Liege prodao je u rujnu prošle godine svog igrača u PFC Sochi, koji je u vlasništvu Borisa Rotenberga, prijatelja Vladimira Putina iz djetinjstva, koji se nalazi na sankcijskim listama EU i SAD-a.

Problematične isplate

Prema istraživanju Follow the Money, klubovi iz EU mogu biti i u  riziku od kršenja pravila o depozitu. Nakon kupovine igrača potrebno je novac prebaciti u Rusiju, a to je zbog izbacivanja nekoliko ruskih banaka iz sistema SWIFT otežano, dok neplaćanje u praksi znači da klub zgrće novac što je suprotno pravilima EU  prema kojima je zabranjeno držati više od 100.000 eura kao depozit za ruske entitete, objasnila je odvjetnica specijalizirana za sankcije Hellen over de Linden za sankcije.

Nizozemski PSV Eindhoven je u ljeto 2022. godine kupio veznog igrača Guusa Tila od ruske Spartak Moskve, a isplata, koja je trebala biti na dvije rate, se pokazala problematičnom. PSV-ova banka Rabobank pristala je isplatiti prvu, ali ne i drugu.

No neplaćanje prema pravilima UEFA-e nije dozvoljeno. Profesionalni klubovi ne smiju imati dugove prema drugim klubovima jer u protivnom bivaju izbačeni s europskih natjecanja.

Financijski direktor kluba Jaap Van Baar je rekao kako je UEFA u pismu od 7. travnja prošle godine, ponudila dva rješenja klubovima – klub mora dokazati da je učinio sve da plati transfer igrača te da može spremiti novac od transfera na prijelazni račun nacionalnih nogometnih saveza.

PSV je drugu ratu uplate tako privremeno prebacio na račun nacionalnog nogometnog saveza u Nizozemskoj (KNVB) koji se zbog toga može naći u problemima pošto u EU postoji zabrana držanja depozita većeg od 100 tisuća eura za pravne ili fizičke subjekte iz Rusije.


Offside Deals je međunarodna istraga predvođena organizacijom Follow The Money te 11 medijskih partnera: Le Monde (Francuska), El Pais (Španjolska),  Paper Trail Media (Njemačka), DER STANDARD (Austrija), De Tijd (Belgija), Denik N (Češka), Oštro (Hrvatska), Reporters United (Grčka), ICJK and Daily SME (Slovačka), BIRD (Bugarska) and TELEX (Mađarska).